Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Aci Castello
Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Aci Castello is a city and commune in the Province of Catania in Sicily, Italy, with the remains of the Norman castle of the eleventh century.


Niewielka miejscowość we Włoszech, na Sycylii, 10 km na północny wschód od Katanii , na początku tzw. Wybrzeża Cyklopów (Riviera dei Ciclopi), biegnącego w stronę Aci Trezza i Acireale (➤ mapka)(➤ mapka). Dojazd z Katanii drogą SS114.

ACI CASTELLO
Zamek
w głębi tzw. Faraglioni dei Ciclopi w Aci Trezza
fot. PL
Jedynym zabytkiem Aci Castello są pozostałości zamku, zbudowanego na skale nad samym morzem w 1076 roku przez Normanów na fundamentach wcześniejszych fortyfikacji bizantyjskich. Wokół zamku rozwinęła się osada, rozbudowana zwłaszcza po erupcji Etny w 1169 roku, gdy mieszkańcy terenów położonych bliżej wulkanu musieli je opuścić. Przez pewien czas zamek należał do biskupów Katanii, zaś po wojnach toczonych po wybuchu w 1282 roku "nieszporów sycylijskich" (powstania mieszkańców Sycylii przeciwko panującym wówczas na wyspie Andegawenom) znalazł się w rękach Ruggiero di Lauria, admirała floty Aragonów, którzy wsparli powstańców, a następnie przejęli władzę; później, w zależności od sytacji politycznej, zamek i okolice przechodziły jeszcze wielokrotnie z rąk do rąk.

Dziś w zamku mieści się Museo Civico, z niewielkimi zbiorami archeologicznymi i przyrodniczymi.

ACI CASTELLO
Lungomare Cristoforo Colombo
fot. PL
ACI CASTELLO
plaża na skałach u stóp zamku
fot. PL