Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Alagna Valsesia
Włochy, Piemont(➤ mapka)(➤ mapka)
Alagna Valsesia is a small village and municipality (with a population of less than 500), located in the Valsesia alpine valley, at an altitude of 1,154 metres above sea level, in the province of Vercelli, in the region of Piedmont, Italy. It is known as a major tourist place for mountaineering and winter sports (especially for the freeride off-piste skiing).


Niewielka miejscowość i gmina (licząca mniej niż 500 mieszkańców), położona u stóp masywu Monte Rosa , w dolinie Valsesia w prowincji Vercelli we włoskim Piemoncie. Ważna miejscowość turystyczna, w zimie znany ośrodek narciarski. Alagna Valsesia leży 107 km na północny zachód od Vercelli , stolicy prowincji; dojazd samochodem możliwy jest jedynie od południowego wschodu biegnącą dnem doliny drogą SP299, przez miejscowości Borgosesia i Varallo (➤ mapka)(➤ mapka).

Alagna Valsesia jest najważniejszą miejscowością turystyczną długiej i krętej doliny rzeki Sesia (stąd nazwa doliny: Valsesia), mającej swe źródła w lodowcach masywu Monte Rosa i po przepłynięciu ok. 140 km wpadającej do Padu; od głównej doliny, zwanej Val Grande, odchodzą liczne doliny boczne. Na północnym zachodzie dolina Valsesia podchodzi pod główną grań Alp, obejmującą na tym odcinku m.in. Punta Gnifetti / Signalkuppe (4554 m), najdalej na południe położony szczyt masywu Monte Rosa - markerami - oznaczone są na zamieszczonej mapce pozostałe trzy szczyty masywu - Nordend (4609 m), Dufourspitze (4634 m) i Zumsteinspitze / Punta Zumstein (4563 m). Na południowy zachód od Punta Gnifetti w głównej grani Alp wznosi się Punta Parrot / Parrotsspitze (4436 m), a dalej zwornikowy szczyt Ludwigshöhe (4341 m). Na północy gmina Alagna Valsesia graniczy z gminą Macugnaga położoną w dolinie Valle Anzasca, w prowincji Verbano Cusio Ossola. Granicę między dolinami Valsesia i Valle Anzasca stanowi grzbiet opadający spod Punta Gnifetti na wschód, a dalej na południowy wschód. Markerem oznaczony jest wznoszący się na wysokość 3497 m szczyt Punta Grober, a markerem - łącząca doliny Valsesia i Valle Anzasca, położona na wysokości 2738 m przełęcz Passo del Turlo. Od zachodu Alagna Valsesia graniczy z doliną Lys (Valle del Lys), od której jest oddzielona oddzielona długim grzbietem opadającym z Ludwigshöhe na południe, w kierunku nie zaznaczonego na mapce Corno Nero (4322 m) i dalej Piramide Vincent (4215 m), Punta Giordani (4046 m) oraz dwu położonych blisko siebie wysokich przełęczy - przełęczy Passo dei Salati (2980 m), na którą z obu stron można się dostać kolejką linową, oraz Col d'Olen (2881 m), przez którą przebiega słynny szlak trekkingowy, Tour Monte Rosa.

Historia miejscowości sięga XII-XIII wieku, gdy na terenach dzisiejszej gminy Alagna Valsesia zaczęli osiedlać się Walserzy, niemieckojęzyczni przybysze z północnej strony Alp. O turystycznym znaczeniu miejscowości decydują dziś jednak nie ślady owej "walserowskiej" tradycji, dobrze zachowane m.in. w architekturze, choć dla wielu mogą być interesujące, lecz przede wszystkim jej położenie w pobliżu wysokich szczytów Alp, dzięki czemu może być bazą wypadową dla wspinaczy działających w rejonie masywu Monte Rosa, a także dla turystów wyruszających na górskie wyprawy. Warto, przyjeżdżając tu, pamiętać o roli miejscowości jako jednego z historycznych ośrodków alpinizmu. Stąd, poczynając od początków XIX wieku, wyruszały pierwsze wyprawy na szczyty masywu Monte Rosa, których nazwy często pochodzą od nazwisk pochodzących z Alagna Valsesia lub tak lub inaczej związanych z miejscowością zdobywców - np. Punta Gnifetti od nazwiska Giovanniego Gnifettiego, księdza, urodzonego w Alagna Valsesia miejscowego proboszcza, który w 1842 roku wszedł jak pierwszy (z przewodnikami i tragarzami) na ten szczyt, ale też Punta Giordani, Punta Zumstein czy Punta Grober. W Alagna Valsesia już w 1872 roku został założony przez 24 członków związek przewodników górskich (jako drugi po związku założonym w Courmayeur). Z Alagna Valsesia związane jest też nazwisko Silvio Mondinelliego, wybitnego wspinacza włoskiego, jednego z niewielu zdobywców wszystkich czternastu szczytów na Ziemi przekraczających wysokość 8000 metrów.

W zimie Alagna Valsesia jest ośrodkiem narciarskim, do niedawna niewielkim, ale od połowy pierwszej dekady naszego stulecia połączonym - po zbudowaniu wyciągu łączącego górną stację wyciągu Alagna-Pianalunga z przełęczą Passo dei Salati (Pianalunga-Cimalegna-Salati) - z terenami narciarskimi w dolinie Val del Lys ( - ) oraz w położonej bardziej na zachód dolinie Val d'Ayas, tworzącymi łącznie ośrodek znany jako Monterosa Ski, oferujący 180 km tras o wszystkich stopniach trudności. Niezależnie od tego Alagna Valsesia słynie jako jeden z najważniejszych w skali światowej ośrodków narciarstwa pozatrasowego, z głównymi terenami w rejonie Punta Giordani, dostępnymi m.in. dzięki kolejce, którą z Passo dei Salati można wyjechać na Punta Indren , ale także dzięki użyciu helikopterów (heliskiing).