Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Alpspitze

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Alpspitze (2628 m) - to szczyt w Niemczech, położony w Alpach Wschodnich, ok. 90 km (w linii prostej) na południowy zachód od Monachium , ok. 30 km na północny zachód od Innsbrucka , ok. 7,5 km na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen (➤ mapka)(➤ mapka). Popularny cel wycieczek górskich.

ALPSPITZE
(2628 m)
widok z okolic miejscowości Grainau
fot. PL

Alpspitze leży w paśmie Wettersteingebirge (z najwyższym, wznoszącym się na wysokość 2962 m n.p.m. szczytem Zugspitze ), należącym do północnych Alp Wapiennych, jednej z trzech części Alp Wschodnich. Wzdłuż pasma przebiega granica między Niemcami a Austrią. Po stronie północnej leżą niemieckie gminy Garmisch-Partenkirchen i Grainau (z siedzibą w miejscowości Grainau ), od zachodu - austriacka gmina Ehrwald. Na południu dolina Gaistal oddziela łańcuch Wettersteingebirge od położonego w Austrii pasma znanego jako Miemienger Gebirge (albo Mieminger Kette) z najwyższym szczytem Hochplattig , wznoszącym się na wysokość 2768 m. Markerem oznaczone jest jezioro Eibsee położone kilka kilometrów na południowy zachód od Grainau.

Alpspitze należy do grani Blassen , jednej z trzech grani zbiegających się w masywie Zugspitze, obok grani głównej łańcucha Wetterstein oraz grani Waxenstein . Szczyt uchodzi za symbol Garmisch-Partenkirchen i jest jednym z najważniejszych celów turystycznych w okolicach tej miejscowości. Stojący na szczycie krzyż został postawiony w 1946 roku.

Szczyt Alpspitze jest dostępny turystycznie. Najłatwiej dostać się na wierzchołek od położonej na szczycie Osterfelderkopf (2057 m) górnej stacji kolejki linowej znanej jako Alspitzbahn, której dolna stacja oznaczona jest markerem . Droga jest stosunkowo łatwa i dobrze ubezpieczona, ale ma charakter ferraty (Alpspitz-Ferrata) i powinni się na nią wybierać tylko turyści z odpowiednim doświadczeniem i wyposażeniem. Inne drogi są trudniejsze.

Warto wiedzieć, że grzbietem Blassen od Alpspitze przez Hochblassen (2706 m) na Zugspitze prowadzi jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych dróg graniowych w masywie Wettersteingebirge, Jubiläumsgrat; ta droga jednak wymaga umiejętności wspinaczkowych i nie jest dostępna turystycznie.