Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Aneto

Hiszpania, Aragonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Aneto (3404 m) - to najwyższy szczyt Pirenejów, trzeci pod względem wysokości szczyt w Hiszpanii, położony w prowincji Huesca w hiszpańskiej Aragonii, ok. 7 km na południe od granicy hiszpańsko-francuskiej (➤ mapka).

Aneto (także: Pico de Aneto) należy do masywu Maladeta i leży na terenie parku narodowego znanego jako Parque Natural Posets Maladeta. Po północnej stronie masywu znajduje się największy pirenejski lodowiec.

Pierwsze wejście miało miejsce 20 lipca 1842 roku (Platon de Tchihatcheff, Albert de Francqueville i przewodnicy Jean Argarot, Pierre Redonet, Pierre Sanio i Bernard Ursule). Dziś na szczyt wchodzi każdego roku wiele osób, nie mających nawet szczególnego doświadczenia w wyprawach górskich. "Droga normalna" (F, facile) zaczyna się przy schronisku Refugio de la Renclusa położonym na wysokości 2140 m, prowadzi przez lodowiec (potrzebne wyposażenie: raki, czekan, lina) i jest bardzo długa (5 km, 1264 m deniwelacji) - dlatego osoby bez odpowiedniego przygotowania nie powinny się na nią wybierać. Do schroniska można dojść w ciągu 40 minut od punktu znanego jako Besurta , do którego można dojechać (autobusem wahadłowym) z Benasque, położonej na wysokości 1138 m bodaj najważniejszej miejscowości wypoczynkowej w Pirenejach po stronie hiszpańskiej.