Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Castiglion Fiorentino

Włochy, Toskania (➤ mapka)(➤ mapka)
Castiglion Fiorentino - to miasto i licząca ok. 13 tys. mieszkańców gmina w środkowych Włoszech, położone w regionie Toskania, w prowincji Arezzo. Stolica gminy leży 210 km na północny zachód od Rzymu , 17 km na południowy wschód od Arezzo , stolicy prowincji (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto znane jest przede wszystkim z pozostałości etruskich oraz licznych cyklicznych imprez różnego typu, z których bodaj najbardziej znaną jest Palio dei Rioni, gonitwa konna odbywająca się corocznie w trzecią niedzielę czerwca.

CASTIGLION FIORENTINO
widok z drogi nr SR142
fot. PL
Castiglion Fiorentino leży na wzgórzu na wysokości 342 m n.p.m., w rejonie zamieszkałym od czasów prehistorycznych, od VI wieku p.n.e. przez Etrusków, później pod panowaniem Rzymu. Pierwsze wzmianki w czasach nowożytnych pochodzą z X wieku. W Średniowieczu miasto najpierw należało do diecezji Arezzo, póżnej przechodziło wielokrotnie z rąk do rąk, by w końcu, w połowie XVII wieku, znaleźć się pod panowaniem Wielkiego Księstwa Toskanii. W latach 1800-1814 w Castiglion Fiorentino stacjonowały wojska francuskie. W 1815 miasto wróciło do Toskanii, która w 1861 roku została przyłączona do nowo utworzonego Królestwa Włoch. Podczas drugiej wojny światowej miasto zostało częściowo zniszczone.


Główne zabytki Castiglion Fiorentino skupione są wokół Piazza del Municipio i na zachód od niego. Należą do nich m.in. Ratusz (Palazzo Comunale), zbudowany w XIV wieku w okresie panowania Perugii oraz Logge Vasariane (Loggie Vasariego) o historii sięgającej początków XVI wieku; z okien rozciąga się spektakularny widok na dolinę Val di Chio i na pochodzącą z XV wieku wieżę kolegiaty Pieve di San Giuliano , widoczną na zamieszczonym wyżej zdjęciu (w kościele, będącym jednym z ważniejszych zabytków sakralnych Castiglion Fiorentino, warto zwrócić uwagę na kilka godnych uwagi dzieł sztuki sakralnej). Markerem oznaczona jest Torre del Cassero, stojąca w miejscu wcześniejszej budowli etruskiej wieża odbudowana w połowie XIV wieku w okresie panowania Perugii.

W pochodzącym z początków XV wieku pałacu mieści się biblioteka miejska oraz Muzeum Archeologiczne (Museo Civico Archeologico) z ważną kolekcją znalezisk z czasów etruskich. Markerem oznaczona jest Miejska Galeria Sztuki (Pinacoteca Comunale), mieszcząca się w pochodzącym z pierwszej połowy XIII wieku kościele Sant'Angelo.