Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Forcola di Livigno
Szwajcaria, Gryzonia, Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Livigno Pass (Italian: Forcola di Livigno, Romansh: Fuorcla da Livign) is a high mountain road pass in the Alps, located at an altitude of 2315 m above sea level, on the border between Switzerland and Italy.


Forcola di Livigno (nazwa retoromańska: Fuorcla da Livign; w literaturze angielskojęzycznej używana jest nazwa: Livigno Pass) - to wysokogórska przełęcz drogowa w Alpach Retyckich, położona na wysokości 2315 m n.p.m. na granicy szwajcarsko-włoskiej, łącząca dolinę Val Poschiavo w Szwajcarii z doliną Val di Livigno we Włoszech.

Przełęcz leży ok. 4 km (w linii prostej) na północny wschód od przełęczy Bernina (2328 m), przez którą przebiega szwajcarska droga kantonalna 29, łącząca Samedan w Górnej Engadynie z Poschiavo i dalej z włoskim Tirano w dolinie Valtellina. Lokalna droga do Livigno odgałęzia się od drogi 29 w oznaczonym markerem punkcie położonym ok. 3,5 km za przełęczą Bernina (jeśli jedzie się z Engadyny) i biegnie na północ; na przełęczy Forcola di Livigno znajduje się włoski graniczny punkt kontrolny, za którym zaczyna się strefa wolnocłowa Livigno.

Warto, przejeżdżając przez przełęcz Forcola di Livigno, zwrócić uwagę na jej szczególną cechę, polegającą na tym, że łączy Val Poschiavo - dolinę położoną po południowej stronie Alp, ale należącą do Szwajcarii (choć włoskojęzyczną), z Val di Livigno - doliną położoną po północnej stronie Alp, ale należacą do Włoch.