Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Franz-Josefs-Höhe

Austria, Karyntia (➤ mapka)(➤ mapka)
Franz-Josefs-Höhe (bardziej oficjalnie: Kaiser-Franz-Josefs-Höhe) - to ośrodek turystyczny ("Besucherzentrum") położony na wysokości 2369 m n.p.m., na niewielkim plateau, na końcu jednego z odgałęzień słynnej alpejskiej drogi Grossglockner Hochalpenstrasse (droga B107) w Wysokich Taurach. Z platformy widokowej rozciąga się wspaniały widok na najwyższy szczyt Austrii, Grossglocknera (3798 m n.p.m.), a także na najdłuższy w Alpach Wschodnich lodowiec, zwany Pasterze . Dojazd: drogą B107 (z północy, od strony bramek w Fusch an der Grossglocknerstrasse , lub z południa, od strony bramek w Heiligenblut ) do miejsca oznaczonego na mapie markerem ), gdzie zaczyna się odgałęzienie kończące się na plateau Franz-Josefs-Höhe (➤ mapka)(➤ mapka).

Nazwa miejsca bierze się stąd, że w 1856 roku odwiedziła ten rejon austriacka para cesarska, Franciszek Józef I (Franz Joseph I) i cesarzowa Elżbieta. Słynny lodowiec Pasterze był wówczas znacznie większy i dłuższy niż dzisiaj: jego powierzchnia znajdowała się na mniej więcej tym poziomie, na którym dzisiaj leży taras widokowy i parking, zaś sięgał aż do miejsca, gdzie dziś znajduje się zbiornik wodny Margaritze ). Cesarz, który chciał zobaczyć lodowiec, doszedł do stosownego miejsca po 4-godzinnym marszu z Heiligenblut, zaś cesarzowa dotarła konno do punktu, gdzie dziś stoi później (w 1876 roku) zbudowane schronisko znane jako Glocknerhaus .

FRANZ-JOSEFS-HÖHE
w głębi szczyt Grossglockner (3798 m)
fot. PL
Drogę do plateau Franz-Josefs-Höhe doprowadzono w 1932 roku, gdy budowano całą Grossglockner Hochalpenstrasse; sam ośrodek turystyczny, w takim mniej więcej kształcie, w jakim funkcjonuje do dzisiaj, z parkingami, lokalami gastronomicznymi, salami wystawowymi, kinem, obserwatorium im. Swarowskiego ze sprzętem do obserwowania zwierząt, a także alpinistów działających w ścianach masywu Glocknera, itp., zbudowano po roku 1981, gdy powstał Park Narodowy Wysokie Taury (Nationalpark Hohe Tauern).

Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok (na zdjęciu obok z lewej strony) na Grossglocknera (3798 m n.p.m.), zwanego też krócej Glocknerem. Szczyt, zdobyty w 1800 roku, odegrał istotną rolę w historii alpinizmu; jest też również dziś bardzo popularny (podaje się liczbę ok. 5000 wejść rocznie), a widok z wierzchołka uchodzi za jaden z najpiękniejszych w Alpach. Widoczny na zamieszczonym zdjęciu lodowiec Pasterze , najdłuższy w Alpach Wwschodnich (ok. 8,3 km - dane z roku 2014), spływa z wysokości 3453 m (Johannisberg , widoczny w głębi nad lodowcem), podobnie jak większość lodowców alpejskich, jest dziś, jak już wspomniano wyżej, w fazie regresji. Z tarasu widokowego można na lodowiec zejść (ok 30 minut) lub zjechać koleją linową.

FRANZ-JOSEFS-HÖHE
widok z tarasu widokowego na Grossglocknera i lodowiec Pasterze
fot. PL

FRANZ-JOSEFS-HÖHE
wygrzewający się w słońcu w pobliżu tarasu widokowego - świstak alpejski
fot. PL
Informacje dodatkowe
  • Z Franz-Josefs-Höhe prowadzi kilka szlaków pieszych (nie-wspinaczkowych) - wszystkie niezbędne informacje można uzyskać na miejscu; należy jednak pamiętać, że drogi powyżej ośrodka są dostępne dla turystów o odpowiedniej kondycji i odpowiednio wyposażonych.
  • Szczególną atrakcję w rejonie Franz-Josefs-Höhe są liczne tu świstaki, podchodzące bardzo blisko ludzi.
FRANZ-JOSEFS-HÖHE
widok z drogi dojazdowej
od lewej schronisko Erzherzog-Johann Hütte (3454 m), lodowiec Hofmann, w chmurach główny szczyt Grossglockner (3798 m), lodowiec Glockner, szczyt Teufelskamp (3511 m)
fot. PL
Galeria zdjęć

FRANZ-JOSEFS-HÖHE
turyści na tarasie widokowym
fot. PL
FRANZ-JOSEFS-HÖHE
widok z tarasu widokowego na szczyty: od lewej Grossglockner (3798 m), Teufelskamp (3511 m), przełęcz Untere Ödenwinkel Scharte (3177 m), Johannisberg (3453 m), Burgstall (2933 m)
poniżej lodowiec Pasterze
fot. PL
FRANZ-JOSEFS-HÖHE
taras widokowy
w głębi od lewej: Teufelskamp (3511 m), przełęcz Untere Ödenwinkel Scharte (3177 m), w środku Johannisberg (3453 m) i Burgstall (2933 m)
fot. AL
FRANZ-JOSEFS-HÖHE
droga dojazdowa do Franz-Josefs-Höhe
od lewej: Teufelskamp (3511 m), przełęcz Untere Ödenwinkel Scharte (3177 m), Johannisberg (3453 m)
fot. PL