Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Frauenfeld

Szwajcaria, Turgowia / Thurgau (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 25 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, położone 42 km na północny wschód od Zurychu (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica kantonu Turgowia / Thurgau.

Miasto leży na wysokości 417 m n.p.m., nad rzeką Murg (dopływem rzeki Thur). Pierwsze wzmianki o Frauenfeld pochodzą z połowy XIII wieku; pod koniec tego stulecia miejscowość jest już nazywana miastem. Od XV wieku tereny dzisiejszej Turgowii były podporządkowane Konfederacji Szwajcarskiej. W 1798 roku, po inwazji wojsk Napoleona, Turgowia stała sie niezależnym kantonem, a Frauenfeld jego stolicą.

Za najważniejszy zabytek Frauenfeld uważa się zamek (Schloss Frauenfeld), o historii sięgającej XIII wieku, dziś mieszczący muzeum historyczne (Historisches Museum Thurgau). W oznaczonym markerem barokowym budynku zwanym Luzernerhaus, stojącym ok. 200 m na półncny wschód od zamku, mieszczą się dwa inne muzea: Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Archeologiczne. Zwiedzając miasto warto też zwrócić uwagę m.in. na stojący tuż obok zamku klasycystyczny ratusz z końca XVIII wieku oraz pochodzący z połowy XVII wieku budynek znany jako Baliere am Kreuzplatz , jeden z najstarszych szachulcowych domów w mieście, mieszczący dziś galerię sztuki. Główny zabytek sakralny Frauenfeld, kościół św. Wawrzyńca (St. Lauentius), z XIV-wiecznymi witrażami, stoi dalej od centrum.