Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Gargnano

Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto i gmina (ok. 3 tys. mieszkańców) w prowincji Brescia w Lombardii, położone na zachodnim brzegu Jeziora Garda , 53 km na połnocny wschód od Brescii , stolicy prowincji (➤ mapka)(➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna. Dojazd z południowego zachodu lub z północnego wschodu drogą SS45bis, prowadzącą wzdłuż wybrzeża Jeziora Garda.

GARGNANO
widok z drogi SP9 po zachodniej stronie jeziora w kierunku Monte Baldo
fot. AL
Tereny, na których leży Gargnano, były zamieszkałe już w Starożytności. Pierwsze wzmianki z okresu Średniowiecza pochodzą z pierwszej połowy X wieku. Od połowy XIV wieku tereny te należały przez pewien czas do Viscontich z Mediolanu, później znalazły się pod kotrolą Republiki Weneckiej, a pod koniec XVIII wieku weszły w skład utworzonej przez Napoleona Republiki Cisalpińskiej, następnie Republiki Włoch i Królestwa Włoch. Po Kongresie Wiedeńskim, do czasu, gdy Lombardia weszła w skład zjednoczonych Włoch, rejon Jeziora Garda pozostawał w granicach Królestwa Lombardzko-Weneckiego pod kontrolą cesarstwa Habsburgów.

LIANO
fot. AL
Dziś Gargnano jest jedną z wielu miejscowości turystycznych nad Jeziorem Garda, z promenadą, portem , wokół którego jest skupione historyczne centrum miasta (dwa inne porty, oznaczone odpowiednio markerami i , znajdują się w należących do gminy Gargnano miejscowościach Villa i Bogliaco), ofertą rejsów wycieczkowych po Jeziorze Garda, plażą (Parco Le Fontanelle) w północnej części miasta i możliwością uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Z uwagi na centralne położenie mniej więcej w połowie drogi między południowo-zachodnim a północno-wschodnim krańcem Jeziora Garda, w miejscu, gdzie z drogą SS45bis łączy się droga SP9 prowadząca w górę, w stronę miejscowości Liano , Formaga i Navazzo , Gargnano może być wygodną bazą wypadową do zwiedzania całego rejonu na zachód od jeziora.

W samej miejscowości warto zobaczyć zachowany oryginalny krużganek należącego do pochodzącego z końca XIII wieku klasztoru San Francesco ; dwa inne kościoły w Gargnano to mały kościółek San Giacomo i kościoł parafialny San Martino . Za atrakcje Gargnano uchodzą też dwie budowle znane jako Ville Feltrinelli (od nazwiska znanych pochodzących z Gargnano przemysłowców). Zbudowana w ostatniej dekadzie XIX wiekuVilla Feltrinelli , zwana też Villa del Duce, w latach 1943-1945 była siedzibą Mussoliniego jako szefa mariontkowego państwa (tzw. Republiki Salò) stworzonego przez Niemców po obaleniu rządów faszystowskich we Włoszech (obecnie mieści się tu luksusowy hotel); w pochodzącym z tego samego okresu budynku zwanym Palaazzo Feltrinelli prowadzone są dziś przez Uniwersytet Mediolański kusy językowe dla obcokrajowców. Markerem oznaczona jest pochodząca z pierwszej połowy XVIII wieku tzw. Villa Bettoni (znana też jako Villa Bettoni-Cazzago lub Palazzo Bettoni) w dzielnicy Bogliaco - ogromna posiadłość z udostępnionym dla zwiedzających pięknym barokowym ogrodem.


Lago di Valvestino
Na północny zachód od Gargnano leży otoczone górami Jezioro Valvestino (Lago di Valvestino) - zbiornik utworzony w 1962 roku poprzez zbudowanie zapory Ponte Cola na potoku Toscolano i hydroelektrowni. Potok, mający źródła niedaleko miejscowości Turano , stolicy gminy Valvestino, w miejscu, gdzie łączą się potoki Magasino i Armarolo, płynący przez pewien czas dnem doliny Val Vestino, wpada do Jeziora Garda w miejscowo Toscolano-Maderno . Niewielka część Jeziora Valvestino leży we wspomnianej gminie o tej samej nazwie, większa część - na terenie gminy Gargnano, w parku krajobrazowym zwanym Parco regionale dell'Alto Garda Bresciano . Z Gargnano nad Jezioro Valvestino jedzie się drogą lokalną SP9, którą na pierwszym odcinku, między Gargnano a rejonem miejscowości Liano, Formaga i Navazzo położonych na wysokości ok. 500 m n.p.m., trzeba na dystansie ok. 9 km pokonać różnicę wysokości ok. 450 m. Za elektrownią droga SP9 prowadzi dalej do Turano; ok. 3 km przed Turano, w miejscu oznaczonym markerem , na zachód odchodzi droga SP58 prowadząca nad Jezioro Idro (Lago d'Idro).