Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Hochtor

Austria, Salzburg, Wysokie Taury (➤ mapka)(➤ mapka)
Przełęcz drogowa w Alpach, w Wysokich Taurach, położona na wysokości 2504 m n.p.m. Najwyższy (nie licząc punktu widokowego znanego jako Edelweissspitze) punkt słynnej alpejskiej drogi Grossglockner Hochalpenstrasse (droga B107) zaczynającej się w pobliżu miejscowości Bruck (Bruck an der Grossglocknerstrasse) i doprowadzającej w pobliże miejscowości Lienz , z płatnym odcinkiem między Fusch (Fusch an der Grossglocknerstrasse) a Heiligenblut (➤ mapka)(➤ mapka).

HOCHTOR
(2504 m)
tunel pod przełęczą
wjazd od strony Karyntii
fot. PL
Przełęcz Hochtor, jako przełęcz drogowa, leży na granicy austriackich regionów Salzburga (od strony północnej) i Karyntii (od strony południowej). Granicę przekracza się w tunelu o długości 311 m, poprowadzonym pod właściwą przełęczą Hochtor (2575 m), oddzielającą masywy zwane Glocknergruppe, z najwyższym szczytem Grossglockner (3798 m) i Goldbergruppe, z najwyższym szczytem Hocharn (3254 m) (➤ mapka)(➤ mapka).

Od najdawniejszych czasów, w każdym razie już w czasach przedrzymskich, prowadził tędy jeden z najważniejszych transalpejskich szlaków handlowych, o czym zaświadczają liczne przedmioty i fragmenty przedmiotów z różnych okresów historycznych znalezione zarówno w pobliżu samej przełęczy (gdzie, jak twierdzą znawcy, istniała niegdyś rzymsko-celtycka świątynia, jedna z najwyżej położonych w Europie), jak też wzdłuż całego szlaku, biegnącego w przybliżeniu tak, jak dziś biegnie droga B107.

HOCHTOR
(2504 m)
fot. PL
HOCHTOR
(2504 m)
parking przy południowym wjeździe do tunelu
fot. PL
Pomysł zbudowania widokowej, wysokogórskiej drogi jako atrakcji mającej przyciągać turystów i uważanej dziś istotnie za jedną z największych atrakcji Austrii, obok najwspanialszych pałaców i zamków Wiednia czy Salzburga, powstał w latach 20. XX wieku; sama budowa prowadzona była w latach 1930-1935. Dziś przyjeżdża tu około miliona turystów rocznie. Droga jest płatna i otwarta tylko w miesiącach letnich.

Jeśli jedzie się od strony Bruck i Fusch an der Glocknerstrasse, od bramek w Ferleiten do przełęczy jest ok. 26 km; z Heiligenblut - ok. 15 km. Na przełęczy - korzystając z tablic informacyjnych - można zapoznać się z liczącą, jak się ocenia, 4 tysiące lat historią szlaku jako tradycyjnego transalpejskiego szlaku handlowego oraz z historią Hochalpenstrasse jako atrakcji turystycznej; organizowane są tu też, oprócz ekspozycji stałej, wystawy czasowe.


Z parkingów po obu stronach tunelu, podobnie jak z całej drogi, rozciągają się wspaniałe widoki.

HOCHTOR
(2504 m)
widok z przełęczy z okolic północnego wjazdu do tunelu
fot. PLHOCHTOR
(2504 m)
widok z przełęczy na południe
fot. PL

Galeria zdjęć

HOCHTOR
(2504 m)
widok z przełęczy z okolic północnego wjazdu do tunelu
fot. PL
HOCHTOR
(2504 m)
tunel pod przełęczą
wjazd od strony Karyntii
fot. PL
HOCHTOR
(2504 m)
widok z przełęczy na południe
fot. PL
HOCHTOR
(2504 m)
widok z okolic południowego wjazdu do tunelu
fot. PL