Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora

Austria

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Austrii jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie (nazwa niemiecka: Bodensee) - to jezioro polodowcowe położone u podnóża Alp, na pograniczu Austrii, Szwajcarii i Niemiec. Jezioro leży na wysokości 395 m n.p.m., jego powierzchnia wynosi 536 km2, a maksymalna głębokość 252 m. Do Austrii należy 28 km linii brzegowej. Najważniejszą austriacką miejscowością nad Jeziorem Bodeńskim jest Bregencja.


więcej informacji


Jezioro Attersee

Jezioro Attersee - to jezioro położone na wysokości 469 m n.p.m. w kraju związkowym Górna Austria, w regionie turystycznym znanym jako Salzkammergut. Jest największym jeziorem położonym w całości na terytorium Austrii. Jego powierzchnia wynosi 46,2 km2, a maksymalna głębokość - 169 m.

Początki turystyki w rejonie jeziora sięgają XIX wieku, do czego mogła się przyczynić bliskość Bad Ischl, już od lat 20. XIX wieku znanego w całej Europie uzdrowiska i miejscowości wypoczynkowej odwiedzanej chętnie przez artystów (przyjeżdżali tu m.in. znani kompozytorzy - Anton Bruckner, Johann Strauss, Franz Lehár i Johannes Brahms), od 1849 roku letniej rezydencji cesarza Franciszka Józefa. W okresie Belle Époque popularnym wśrod artystów rejonem letniskowym stały się także okolice Attersee: przyjeżdżał tu (do zamku Schloss Litzlberg, położonego na małej wyspie w północnej części jeziora) Gustav Klimmt, Gustav Mahler (który w latach 1893-1896 spędzał wakacje w miejscowości Steinbach am Attersee), Albert Weisberger, i in.

Dziś rejon jeziora, słynącego z czystości wody, silnych stałych wiatrów i obfitości ryb, jest popularnym rejonem wakacyjnym, przyciągającym m.in. pływaków i osoby uprawiające nurkowanie, żeglarzy a także wędkarzy.Jezioro Traunsee

TRAUNSEE
widok na jezioro z zachodniego brzegu
fot. JD
Jezioro Traunsee - to jezioro położone na wysokości 423 m n.p.m. w kraju związkowym Górna Austria, na północnych obrzeżach Północnych Alp Wapiennych, w regionie turystycznym znanym jako Salzkammergut. Jest drugim pod względem wielkości i najgłebszym jeziorem położonym w całości na terytorium Austrii. Jego powierzchnia wynosi 24,4 km2, a maksymalna głębokość - 191 m.

Przez jezioro z południa na północ przepływa rzeka Traun, główna rzeka regionu Salzkammergut. Najważniejszymi miejscowościami nad jeziorem są Gmunden, Altmünster, Traunkirchen i Ebensee. Wzdłuż zachodniego brzegu Traunsee biegnie droga 145, od której, za Altmünster, odgałęzia się droga 120, prowadząca do Gmunden. Rejon Traunsee jest popularnym rejonem turystycznym w sezonie letnim, przyciągającym osoby uprawiające wszelkiego rodzaju sporty wodne. (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Wörthersee

Jezioro Wörthersee (także: Wörther See) - to jezioro polodowcowe położone w południowej Austrii, na wysokości 440 m n.p.m. Jezioro, największe w Karyntii, ma powierzchnię 19,39 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 85 m. Ma podłużny kształt i rozciąga się w przybliżeniu równoleżnikowo na długości 16,5 km. Brzegi jeziora są zalesione, a woda ma charakterystyczny niebiesko-zielony kolor.

Najważniejszymi miejscowościami nad jeziorem są Klagenfurt am Wörthersee, stolica Karyntii, położona na wschodnim jego krańcu, Velden am Wörther See na krańcu zachodnim, a także Pörtschach am Wörther See oraz Krumpendorf am Wörthersee na północnym brzegu jeziora i Maria Wörth - na południowym. Okolice jeziora do połowy XIX wieku były słabo zaludnione, lecz później zaczęły się przekształcać w rejon letniskowy (głównie dla zamożniejszych gości) i do dziś stanowią popularny austriacki rejon turystyczny (plaże, kąpieliska, sporty wodne, turystyka piesza i rowerowa).

więcej informacji


Jezioro Mondsee

Jezioro Mondsee - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 481 m n.p.m. w kraju związkowym Górna Austria, częściowo na granicy z krajem Salzburg, w regionie turystycznym znanym jako Salzkammergut. Powierzchnia Mondsee wynosi 13,78 km2, a maksymalna głębokość - 68 m.

Okolice jeziora Mondsee stanowią popularny rejon turystyczny. Najbardziej znaną miejscowością nad jeziorem jest niewielkie miasto Mondsee, położone na północno-zachodnim krańcu jeziora. Na jeziorze można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne (warto jednak wiedzieć, że jezioro Mondsee jest jednym z ostatnich większych jezior w Austrii stanowiących własność prywatną, co w wielu miejscach oznacza brak dostępu do wody), a wokół jeziora - turystykę pieszą lub rowerową. Popularna też jest jazda konna.Jezioro Wolfgangsee

Jezioro Wolfgangsee - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 538 m n.p.m., w większości w kraju związkowym Salzburg, w niewielkiej części w Górnej Austrii, w regionie turystycznym znanym jako Salzkammergut. Powierzchnia Mondsee wynosi 12,84 km2, a maksymalna głębokość - 114 m.

Wolfgangsee jest jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych jezior w regionie Salzkammergut. Czysta woda sprzyja pływaniu i nurkowaniu. Można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, turystykę pieszą (wokół jeziora prowadzi oznakowany szlak o długości 27 km) i rowerową, a także korzystać z bogatej oferty floty statków i promów pływających po jeziorze. Szczególną atrakcją jest Falkensteinwand, urwisko po północno-wschodniej stronie jeziora, ze ścianką wspinaczkową oraz możliwością uprawiania cliff jumpingu (z wysokości 28 m).

Do najważniejszych miejscowości nad jeziorem należą: Sankt Wolfgang (stolica gminy o tej samej nazwie położonej w Górnej Austrii) oraz Sankt Gilgen i Strobl (stolice gmin położonych w kraju Salzburg).
Jezioro Hallstättersee

HALLSTÄTTERSEE
fot. JD
Jezioro Hallstättersee - to jezioro położone w Górnej Austrii, ok. 50 km na południowy wschód od Salzburga, w regionie znanym jako Salzkammergut, na wysokości 508 m n.p.m., u podnóży masywu Dachstein. Ma powierzchnię 8,55 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 125 m. Przez jezioro przepływa rzeka Traun.

Na zachodnim brzegu jeziora leży Hallstatt - główna miejscowość regionu Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut figurującego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w całej Austrii; inną znaną miejscowością nad jeziorem Hallstätter See jest Obertraun. Na jeziorze (od 1862 roku) działa żegluga pasażerska. Istnieją kąpieliska, można nurkować, można też uprawiać inne sporty wodne (w szczególności pływać tradycyjnymi drewnianymi płaskodennymi łodziami zwanymi Plätten); w zimie, na zamarzniętych częściach jeziora, uprawia się też sporty zimowe. (➤ mapka)(➤ mapka)Jezioro Zeller See

ZELLER SEE
widok na jezioro ze wschodniego brzegu
fot. AL
Jezioro Zeller See - to niewielkie jezioro polodowcowe położone w kraju związkowym Salzburg, niecałe 90 km na południowy zachód od Salzburga, w powiecie Pinzgau, na wysokości 750 m n.p.m., u stóp szczytu Schmittenhöhe (1965 m n.p.m.) należącego do pasma Alp Kitzbühelskich (Kitzbüheler Alpen). Jezioro, słynące z czystości wody, ma powierzchnię 4,7 km2, a jego głębokość wynosi 68 m. Okolice jeziora są popularnym całorocznym rejonem turystycznym. Najbardziej znaną miejscowością nad Zeller See jest Zell am See; bazę noclegową Zell am See uzupełniają leżące wokół jeziora miejscowości Wiesenlehen, Thummersbach, Erlberg i Schüttdorf. Głównymi dopływami jeziora są potoki Schmittenbach i Thumersbach; głównymi odpływami - dwa kanały prowadzące do rzeki Salzach. (➤ mapka)(➤ mapka)Jezioro Grundlsee

Jezioro Grundlsee - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 708 m n.p.m., w większości w kraju związkowym Styria, w południowo-wschodniej części regionu turystycznego znanego jako Salzkammergut. Jest największym jeziorem w Styrii; jego powierzchnia wynosi 4,22 km2, a maksymalna głębokość - 64 m.

Po jeziorze pływają statki wycieczkowe oraz tradycyjne drewniane płaskodenne łodzie zwane Plätten. Można tu też uprawiać żeglarstwo i inne sporty wodne. Główną miejscowością nad jeziorem jest Grundlsee, stolica gminy o tej samej nazwie.
Jezioro Fuschlsee

Jezioro Fuschlsee - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 663 m n.p.m., w kraju związkowym Salzburg, w regionie turystycznym znanym jako Salzkammergut. Powierzchnia Fuschlsee wynosi 2,5 km2, a maksymalna głębokość - 67 m.Jezioro Altausseer See

Jezioro Altausseer See (także: Altausseersee) - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 712 m n.p.m., w kraju związkowym Styria, w południowo-wschodniej części regionu turystycznego znanego jako Salzkammergut. Powierzchnia Altausseer See wynosi 2,1 km2, a maksymalna głębokość - 73 m.

Główną miejscowością nad jeziorem jest Altaussee, położona u podnóża płaskowyżu Loser, należącego do pasma Totes Gebirge. W lecie okolice jeziora są rejonem atrakcyjnym dla osób zainteresowanych turystyką pieszą; w zimie na płaskowyżu, na północny zachód od jeziora, działa niewielki ośrodek narciarski Loser-Altaussee-Schneebären oferujący ok. 35 km tras.Jezioro Almsee

Jezioro Almsee - to małe i płytkie, malowniczo położone jezioro polodowcowe położone na wysokości 589 m n.p.m., w kraju związkowym Górna Austria, we wschodniej części regionu turystycznego znanego jako Salzkammergut, na północ od pasma Totes Gebirge. Powierzchnia Almsee wynosi 0,85 km2, a maksymalna głębokość - 9 m.

Almsee, wraz z okolicznymi lasami, należy do opactwa benedyktyńskiego Kremsmünster (Stift Kremsmünster), co do pewnego stopnia ogranicza możliwość uprawiania na nim sportów wodnych (z powodu niskiej temperatury wody nie jest też dobrym miejscem do pływania), natomiast jego okolice są dobrym terenem do uprawiania turystyki pieszej.
Jezioro Toplitzsee

Jezioro Toplitzsee - to małe jezioro polodowcowe położone na wysokości 718 m n.p.m., w kraju związkowym Styria, w południowo-wschodniej części regionu turystycznego znanego jako Salzkammergut, na południe od pasma górskiego Totes Gebirge. Powierzchnia Toplitzsee wynosi 0,54 km2, a maksymalna głębokość - 103 m.