Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora

Norwegia

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Norwegii jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.

Jezioro Mjøsa


Jezioro Mjøsa - to jezioro położone w południowej Norwegii, częściowo w okręgu Innlandet, częściowo w okregu Viken; południowy kraniec jeziora znajduje się ok. 60 km na północ od Oslo). Jezioro, położone na wysokości 121 m n.p.m. (podawane są też inne liczby) ma powierzchnię 362 km2 (podawane są też w różnych źródłach także nieco inne liczby), a jego maksymalna głębokość wynosi 449 m (podawane są też inne liczby), co oznacza, że jest jednym z najgłębszych jezior w Norwegii. Głównym dopływem jest rzeka Gudbrandsdalslågen, wpadająca do jeziora Mjøsa na jego północnym krańcu; na południe wypływa rzeka Vorma. Jedyną większą wyspą na jeziorze jest Helgøya. Jezioro ma wydłużony kształt: jego długość, liczona od Lillehamer na północydo Minnesund na południu, wynosi 117 km, podczas gdy jego maksymalna szerokość wynosi 15 km. Głównymi miejscowościami nad jeziorem Mjøsa są Lillehammer, Gjøvik i Hamar.
Jezioro Hornindalsvatnet


JEZIORO HORNINDALSVATNET
widok w kierunku zachodnim z miejscowości Grodås
fot. JD
Jezioro Hornindalsvatnet - to jezioro w Norwegii, którego część zachodnia należy do okręgu Vestland, a (znacznie mniejsza) część wschodnia - do okręgu Møre og Romsdal. Jezioro leży na wysokości 53 m n.p.m., ok. 180 km (w linii prostej) na północny wschód od Bergen, jednego z dwóch ośrodków administracyjnych okręgu Vestland, ok. 50 km (w linii prostej) na południe od miejscowości Alesund, ośrodka administracyjnego okręgu Møre og Romsdal. Hornindalsvatnet jest najgłębszym jeziorem w Norwegii i w całej Europie: jego średnia głębokość wynosi 236 m, a maksymalna - 514 m. Jezioro ma kształt wydłużony, leży w przybliżeniu równoleżnikowo, a jego powierzchnia wynosi 51 km2. Wzdłuż południowego brzegu jeziora biegnie europejska droga E39.Jezioro Oppstrynsvatnet


widok w kierunku północno-zachodnim
fot. JD
Jezioro Oppstrynsvatnet (także: Strynevatnet lub Strynsvatnet) - to jezioro położone w zachodniej Norwegii, w okręgu Vestland, ok. 195 km (w linii prostej) na północny wschód od Bergen, ok. 75 km na południowy wschód od Ålesund. Jezioro leży w okręgu Vestland, w gminie Stryn, na wschód od fiordu Nordfjorden, szóstego najdłuższego fiordu w Norwegii, ok. na północ od Parku Narodowego Jostedalsbreen, na terenie którego znajduje się m.in. Jostedalsbreen, największy lodowiec na kontynecie europejskim. Jezioro ma powierzchnię prawie 23 km2; jego maksymalna głębokość wynosi 230 m. Jest zasilane wodami spływającymi z otaczających je gór. Od wschodu wpływa do jeziora rzeka Hjelledøla; głównym odpływem jest Stryneelva. Do najbardziej znanych miejscowości nad jeziorem należą: Oppstryn, Flo i Hjelle. Wzdłuż południowego brzegu jeziora biegnie droga 15.

więcej informacjiJezioro Djupvatnet


widok w kierunku południowo-wschodnim
fot. JD
Jezioro Djupvatnet - to jezioro położone w zachodniej Norwegii, w okręgu Møre og Romsdal, ok. 210 km (w linii prostej) na północny wschód od Bergen, ok. 75 km na południowy wschód od Ålesund. Jezioro leży na wysokości 106 m n.p.m. w gminie Stranda, zajmującej najbardziej na południowy wschód wysuniętą część okręgu Møre og Romsdal, w pobliżu jego granic z okręgami Vestland i Innlandet, Ma 2 km2 powierzchni, a jego maksymalna głębokość sięga 200 m. Wzdłuż północnego brzegu jeziora biegnie droga 63. Za najważniejszą atrakcję turystyczną w pobliżu jeziora uważa się położony na północ od niego szczyt Dalsnibba (1476 m), znany jako doskonały punkt widokowy.

więcej informacji