Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Ledro / Lago di Ledro

Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Ledro (Lago di Ledro) - to jezioro w północnych Włoszech, w prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga, położone ok. 35 km (w linii prostej) na południowy zachód od Trydentu , stolicy regionu i prowincji, ok. 7 km na zachód od miejscowości Riva del Garda na północnym krańcu Jeziora Garda (➤ mapka)(➤ mapka). Otoczone górami jezioro znane jest z malowniczego położenia, czystej wody, plaż i kąpielisk, a także dobrych warunków do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych.

LAGO DI LEDRO
fot. AL
Jezioro Ledro jest jeziorem naturalnym pochodzenia lodowcowego; od 1929 roku poziom wody jest regulowany, w zależności od potrzeb elektrowni wodnej Riva del Garda. Leży w dolinie wiszącej łączącej dolinę rzeki Chiese z jeziorem Garda, na wysokości 655 m n.p.m., ma powierzchnię 2,187 km2, wydłużony kształt, maksymalną głębokość 48 m i prawie 9 km linii brzegowej. Głównym dopływem jeziora jest Rio Sache, wypływa zaś z Lago di Ledro potok Ponale długi na 7 km i wpadający wysokim na 30 m wodospadem do Jeziora Garda; wzdłuż Ponale biegnie zbudowana w połowie XIX wieku droga przystosowana do ruchu samochdów i wykorzystywana jako taka do 1995 roku; dziś pełni funkcję ścieżki rowerowej i szlaku turystycznego. Uważa się, że Lago di Ledro jest jednym z najczystszych jezior w całym regionie Trydent-Górna Adyga; na jeziorze można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, a także korzystać z czterech plaż (i kąpielisk) oznaczonych na zamieszczonej niżej mapce markerami -. W okolicach jeziora przebiega wiele szlaków turystyki pieszej i rowerowej.

LAGO DI LEDRO
fot. AL
Najważniejszymi miejscowościami nad Lago di Ledro są licząca ok. 1500 mieszkańców miejscowość Molina di Ledro oraz, na przeciwległym, północno-zachodnim krańcu jeziora, Pieve di Ledro (ok. 600 mieszkańców); niegdyś obie te miejscowości funkcjonowały jako odrębne gminy, ale od 1 stycznia 2010 roku należą do utworzonej wówczas większej gminy Ledro. Markerem oznaczone jest położone w pobliżu południowo-wschodniego krańca jeziora Museo delle Palafitte del Lago di Ledro, jedno z wielu rozsianych w rejonie jeziora Garda stanowisk archeologicznych - pozostałości prehistorycznych osad palafitowych (należących do umieszczonej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO grupy 111 tego typu osad, których resztki zachowały się w rejonie Alp - Prehistoric pile dwellings around the Alps - w Szwajcarii, Wloszech, Francji, Austrii, Niemczech i w Słowenii).