Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Sils

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Sils (nazwa niemiecka: Silsersee; nazwa retoromańska: Lej da Segl) - to jezioro położone na wysokości 1797 m n.p.m. w Górnej Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja. Jezioro leży między przełęczą Maloja a Jeziorem Silvaplana ; między jeziorami Sils i Silvaplana leży miejscowość Sils (Sils im Engadein / Segl) (➤ mapka)(➤ mapka). W lecie na Jeziorze Sils uprawia się kitesurfing i widsurfing, w zimie - narciarstwo biegowe.

JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
Jezioro Sils ma powierzchnię 4,1 km2 i jest największym jeziorem Engadyny oraz największym jeziorem w Alpach położonym na wysokości powyżej 1000 m. Jego maksymalna głębokość wynosi 71 m. Jest jednym z czterech głównych jezior Górnej Engadyny, obok Jeziora Silvaplana , Jeziora Champfèr (Champfèrsee / Lej da Champfèr) i Jeziora St. Moritz (St. Moritzersee / Lej da San Murezzan). Przez wszystkie cztery przepływa rzeka Inn, która w swym górnym biegu, aż do miejsca, gdzie dopływa do niej rzeka Flaz (na północny wschód od Sankt Moritz), nozi nazwę Sela. W pobliżu północno-wschodniego krańca jeziora wcina się w nie zalesiony półwysep Chastè (będąc w tej okolicy warto zwrócić uwagę na oznaczoną markerem tablicę upamiętniającą Fryderyka Nietzschego, który w miesiącach letnich w latach 1881 oraz 1883-1888 mieszkał w domu znajdującym się w Sils Maria, jednej z dwu głównych części Sils, i często spacerował nad jeziorem). W pobliżu jeziora wznoszą się szczyty Alp Retyckich, m.in. Piz Materdell (2967 m) i Piz Lagrev (3165 m) w paśmie Albula (Albula-Alpen) oraz Piz Corvatsch (3451 m) w grupie Bernina (Berninagruppe).

Jezioro Sils jest w lecie popularnym ośrodkiem sportów wodnych, atrakcyjnym dla osób uprawiających kitesurfing i windsurfing, dzięki wiatrom regularnie wiejącym od strony przełęczy Maloja (1815 m). Od końca czerwca do końca września na jeziorze pływa statek pasażerski ("Segl-Maria"), łaczący jego końce (Maloja i Sils Maria) i zatrzymujący się też w kilku innych przystaniach. W zimie, gdy jezioro jest zamarznięte, uprawia się na nim narciarstwo biegowe (przez Jezioro Sils przebiega trasa organizowanego corocznie biegu znanego jako Engadin Skimarathon).


JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
JEZIORO SILSERSEE
fot. PL


przejazd wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora Silsersee - od Sils im Engadein/Segl do Maloji
autor: Piotr Lubomirski
Galeria zdjęć

JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
JEZIORO SILSERSEE
fot. PL


JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
JEZIORO SILSERSEE
fot. PL
JEZIORO SILSERSEE
fot. PL