Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Klosters

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Licząca ok. 4 tys mieszkańców miejscowość położona we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia, na wysokości 1205 m n.p.m., 12 km na północny wschód od Davos (➤ mapka)(➤ mapka). Jedna z najbardziej znanych w Szwajcarii luksusowych całorocznych miejscowości wypoczynkowych; w zimie część słynnego snobistycznego ośrodka narciarskiego Davos-Klosters.

KLOSTERS
widok na miasto z drogi nr 28
fot. PL
Klosters jest jedną z dwu głównych miejscowości gminy Klosters-Serneus. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Od co najmniej 100 lat Klosters jest popularną całoroczną miejscowością wypoczynkową, a od ponad 30 lat - snobistycznym ośrodkiem narciarskim znanym jako ulubione miejsce zimowych wakacji brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola i innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej, a w konsekwencji ośrodkiem szczególnie popularnym wśród różnego rodzaju celebrytów, w tym przedstawicieli świata filmu, przemysłu rozrywkowego, itp., a także osób, które myślą, że przyjeżdżając do Klosters w odpowiednim czasie na narty stają się członkami wyższych warstw społecznych.


Jedynym ważniejszym zabytkiem w Klosters jest dawny kościół klasztorny św. Jakuba (obok dworca kolejowego Klosters Platz), którego najstarsze elementy pochodzą z XIII wieku; we wnętrzu warto zwrócić uwagę na późnogotyckie freski oraz na będące dziełem Augosto Giacomettiego, pochodzące z 1928 roku trzy okna chóru. Oprócz narciarstwa można w okolicach Klosters uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a także korzystać z basenów (także termalnych) oraz 9-dołkowego pola golfowego.

Znany z doskonałej infrastruktury sportowej i turystycznej ośrodek narciarski Davos-Klosters (znany też jako ośrodek Davos-Klosters-Parsenn), obejmujący pięć terenów (Parsenn/Gotschna, Jakobshorn, Pischa, Madrisa i Rinerhorn), jeden z największych w Szwajcarii, oferuje łącznie ponad 300 km zjazdowych tras narciarskich o różnym stopniu trudności (także free-ride) oraz ok. 150 km tras biegowych.