Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Konstancja / Konstanz

Niemcy, Badenia-Wirtembergia (➤ mapka)(➤ mapka)
Konstancja - to liczące ok. 85 tys. mieszkańców miasto powiatowe położone w Badenii-Wirtembergii, w rejencji Fryburg, 800 km na południowy zachód od Berlina , 174 km na południe od Stuttgartu , (mapka(➤ mapka)). Konstancja, niegdyś stolica jednej z największych diecezji katolickich na północ od Alp i miejsce, gdzie w latach 1414-1418 odbył się słynny sobór kończący tzw. wielką schizmę zachodnią, dziś jest znana przede wszystkim jako miasto uniwersyteckie, ośrodek przemysłowy oraz popularny ośrodek turystyczny.

Miasto leży na wysokości 405 m n.p.m., na granicy ze Szwajcarią, w miejscu, gdzie ze wschodniej części Jeziora Bodeńskiego znanej jako Obersee wypływa Seerhein , kilkukilometrowy odcinek Renu łączący Obersee i południową odnogę zachodniej części Jeziora Bodeńskiego, Untersee . Konstancja jest największym miastem nad Jeziorem Bodeńskim. Historyczne centrum miasta leży na lewym brzegu rzeki, na zachód i na północ od głównego dworca kolejowego, oznaczonego na mapkach zamieszczonych niżej markerem ; nowsze dzielnice - na południowo-wschodnim krańcu półwyspu Bodanrück oddzielającego Untersee i Überlinger See .

Za najważniejszy zabytek miasta uchodzi kościół znany jako Konstanzer Münster (także: Münster Unserer Lieben Frau), od 1955 roku bazylika mniejsza. Niegdyś katedra biskupia, siedziba diecezji, od zniesienia diecezji katolicki kościół parafialny. Historia świątyni sięga końca VI wieku (początków biskupstwa) - pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 780 roku. W drugiej połowie XI wieku powstał częściowo zachowany do dziś kościół romański, konsekrowany w 1089 roku, później wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XIV-WVI wieku, w XVII wieku, a także w XIX wieku, gdy powstała neogotycka wieża z iglicą (z wieży, na którą można wejść po prawie 200 stopniach, wstęp płatny, rozciąga sie spektakularny widok na miasto. W latach 1414-1418 kościół, wówczas katedra, była miejscem obrad słynnego soboru kończącego tzw. wielką schizmę zachodnią.


Katedra stoi w najwyższym punkcie terenu miasta, na placu zwanym Münsterplatz , na którym można zobaczyć pozostałości rzymskich fortyfikacji. Na samym placu lub w najbliższym sąsiedztwie kilka historycznych budynków, m.in. na Katzgasse, uliczce biegnącej na zachód od placu, budynek Haus zur Katz z 1424 roku. Na północ od rejonu katedry leży dzielnica Niederburg, najstarsza część miasta, z wąskimi i krętymi ulicami oraz zabytkowymi kamienicami.

Na południe z Münsterplatz wybiega ulica Wessenbergstrasse , prowadząca dalej na południowy zachód w stronę niewielkiego placu Obermarkt . Po północnej stronie placu znajduje się "Hotel Barbarossa", w którym podobno Fryderyk I Barbarossa miał negocjować pokój w Konstancji w 1183 roku; obok dom "Zum Hohen Hafen", z malowidłami ściennymi. Na południowy wschód z Obermarkt biegnie ulica Kanzleistrasse, gdzie warto zwrócić uwagę min. na budynek ratusza (Rathaus, dawny dom cechu tkaczy lnu z XVI wieku; za nim dom "Zum Thurgau". Kanzleistrasse idzie na południowy wschód i doprowadza do fontanny Kaiserbrunnen , za którą dalej ciągnie się na wschód podłużny plac Markstatte . W pobliżu jego wschodniego krańca stoi Konzil , budynek z 1388 roku, pierwotnie magazyn. Podczas soboru w tym budynku odbyło się konklawe (wybór Marcina V) końcące wielką schizmę zachodnią; dziś sala widowiskowa i restauracja.

Za Obermarkt dalej na południowy zachód idzie ulica Hussenstrasse , doprowadzająca do Muzeum Husa i do bramy Schnetztor (niegdyś wieża obronna). Dwie inne bramy-wieże, będące pozostałościami dawnych fortyfikacji, Rheintorturm i Pulverturm, zachowały się w północnej części historycznego centrum miasta, nad Renem, i są oznaczone odpowiednio markerami i . Rheintorturm leży w pobliżu mosty Alte Rheinbrücke, jednego z mostów na Renie. Na wschód od mostu biegnie ulica Seestrasse , zabudowana na krótkim odcinku pięknymi secesyjnymi domami; wzdłuż ulicy promenada z widokami na Jezioro Bodeńskie.

Szczególną atrakcję Konstancji stanowi Imperia , stojący przy wejściu do portu prowokacyjny posąg przedstawiający kobietę trzymającą w rękach dwóch nagich mężczyzn – papieża Marcina V (tylko papieska tiara) i cesarza Zygmunta (tylko korona); autor: Peter Lenk, koniec lat 80. XX wieku. Posąg nawiązuje do opowiadania Balzaka. Z portem sąsiaduje Stadtgarten przylegający do Starego Miasta park wzdłuż brzegu jeziora.

Do najbardziej interesujących muzeów czynnych w Konstancji należą m.in. (1) Muzeum Archeologiczne Badenii-Wirtembergii / Archäologisches Landesmuseum Baden-Württemberg , w budynku dawnego klasztoru benedyktyńskiego opactwa Petershausen(2) Rosgarten muzeum regionalne założone w 1870 roku, mieszczące się w dawnym domu cechowym rzeźników z Konstancji z 1454 roku. Zawiera również zachowaną salę cechową i salę wystawową z oryginalnym wyposażeniem z czasów założenia muzeum.(3) Muzeum Husa (który w Konstancji został spalony na stosie w 1415 roku).

Szczególną atrakcję Konstancji, milion osób rocznie, stanowi wyspa Mainau , z ogrodem botanicznym. Innym popularnym rejonem miasta jest wschodni kraniec półwyspu Bodanrück, Strandbad Horn ("Hörnle") z terenami rekreacyjnymi i plażą ; w pobliżu też Bodensee-Terme Konstanz . Marker oznacza Bismarckturm, wieżę Bismarcka na szczycie wzgórza, z widokiem, a markerem oznaczony jest głaz upamiętniający Husa, leżący w miejscu na zachód od historycznego centrum Konstancji, w dzielnicy Paradies, gdzie prawdopodobnie miała miejsce egzekucja Husa. Marker oznacza miejsce, skąd odpływają promy łaczące Konstancję z Meersburgiem na północnym brzegu Jeziora Bodeńskiego.więcej informacji w przygotowaniu