Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Letojanni
Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Letojanni is a small coastal resort (with a population of about 2,800) located on the east coast of Sicily, 51 km southwest of Messina, 52 km northeast of Catania, and 8,5 km northeast of Taormina. Known for its sandy beaches, it can also be a good base for exploring the north-eastern Sicily.


Mała miejscowość nadmorska (ok. 2,8 tys. mieszkańców) i gmina we Włoszech, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii, nad Morzem Jońskim, 51 km na południowy zachód od Messyny , 52 km na północny wschód od Katanii i ok. 8,5 km na północny wschód od Taorminy (➤ mapka)(➤ mapka). Miejscowość jest znana z długiej piaszczystej plaży; może też być dobrą bazą wypadową do zwiedzania północno-wschodniej Sycylii. Dojazd autostradą A18 (zjazd Taormina) lub drogą SS114.

LETOJANNI
plaże Letojanni widziane z korony Teatro Antico w Taorminie
fot. PL
Za centrum Letojanni uchodzi plac zwany Piazza Durante , które nazwa pochodzi od nazwiska Francesco Durante, żyjącego w latach 1844-1934, urodzonego i zmarłego w Letojanni wybitnego w skali światowej włoskiego chirurga (współtwórcę i dyrektora rzymskiej polikliniki im. Umberto I, jednego z pionierów neurochirurgii), polityka i filantropa; na placu stoi jego pomnik, a od południowo-zachodniej strony placu jego dawna rezydencja (Palazzo Durante ), obecnie prowadzony przez zakonnice dom dziecka - Casa del Fanciullo - San Giuseppe.

W pobliżu placu, przy Via Vittorio Emanuele, stoi neogotycki kościół San Giuseppe z 1931 roku, poświęcony św. Józefowi, patronowi miasta (wcześniej istniejący w tym miejscu kościół został zniszczony podczas tragicznego trzęsienia ziemi, ktore nawiedziło Messynę i północno-wschodnią Sycylię w 1908 roku).

Jednak dla zdecydowanej większości turystów największą atrakcją Letojanni są z pewnością ciągnące się wzdłuż ładnej promenady nadmorskiej długie, stosunkowo szerokie i piaszczyste (co nie jest na Sycylii częste) plaże , a także dogodne położenie miasta w środku dużej zatoki Morza Jońskiego (między przylądkami Sant'Alessio w Forza d'Agrò i Sant'Andrea w Taorminie) oraz dobry dojazd (bliskość autostrady A18 i drogi SS114), dzięki czemu Letojanni może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego odcinka wybrzeża Morza Jońskiego od Messyny do Katanii (w tym pobliskiej Taorminy, uchodzącej za jedną z nawiększych atrakcjui turystycznych Sycylii), a także okolic Etny.