Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Łomnica / Lomnický štít (2634 m)

Słowacja, kraj preszowski, Tatry (➤ mapka)(➤ mapka)
Łomnica (nazwa słowacka: Lomnický štít) - to wznoszący się na wysokość 2634 m n.p.m., drugi pod względem wysokości po Gerlachu szczyt w słowackich Tatrach Wysokich, słynący z rozległej panoramy roztaczajacej się z wierzchołka. Na szczyt można wyjechać kolejką linową z Tatrzańskiej Łomnicy . Pierwsze potwierdzone turystyczne wejście: 17 sierpnia 1793 roku (Robert Townson z dwoma towarzyszącymi mu miejscowymi myśliwymi). Pierwsze wejście zimowe: 27 grudnia 1891 roku (Theodor Wundt z przewodnikiem).

ŁOMNICA
(2634 m)
widok z drogi 537
fot. PL
Łomnica (nazwa słowacka: Lomnický štít, nazwa niemiecka: Lomnitzer Spitze, nazwa węgierska: Lomnici-csúcs) - leży w grani bocznej odgałęziającej się od głównej grani Tatr w kierunku południowo-wschodnim w jednym ze szczytów należących do masywu Baranich Rogów (2526 m). Od południowego zachodu podchodzi pod Łomnicę Dolina Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina), będąca odgałęzieniem Doliny Zimnej Wody (Studená dolina), zaś od wschodu - Dolina Łomnicka (Skalnatá dolina). Markerem oznaczony jest położony na wysokości 1751 m n.p.m. Łomnicki Staw (Skalnaté pleso), nad którym stoi górna stacja kolejki linowej z Tatrzańskiej Łomnicy, dolna stacja kolejki linowej na Łomnicę, a także dolna stacja wyciągu krzesełkowego, którym można się dostać na oznaczoną markerem , położoną na wysokości 2189 m n.p.m. Łomnicką Przełęcz (dawny szlak pieszy od Łonickiego Stawu na Łomnicą Przełęcz jest od 1990 roku zamknięty). Od północy pod Łomnicę podchodzi Miedziana Kotlina (Medená kotlina), stanowiąca górne partie jednego z odgalęzień Doliny Kieżmarskiej (dolina Kežmarskej Bielej vody).

Ścianami Łomnicy (zachodnią, wschodnią i północną) prowadzi wiele dróg wspinaczkowych, w tym trudnych i bardzo trudnych. Szczyt jest też jednak jednym ze szczytów w słowackich Tatrach Wysokich najczęściej i najchętniej odwiedzanych przez turystów, to zaś dzięki wspomnianej wyżej, zbudowanej w latach 1936-1940 dwuetapowej kolejki linowej z Tatrzańskiej Łomnicy, z przesiadką przy Łomnickim Stawie.

Istnieje możliwość turystycznego wejścia na szczyt Łomnicy - od Łomnickiego Stawu wyciągiem na Łomnicką Przełęcz i następnie pieszo na wierzchołek. Droga od przełęczy nie jest długa (ok. 1:45 godziny), ale jest trudna technicznie i orientacyjnie, nieoznakowana. Mogą się na nią zatem wybrać wyłącznie turyści z odpowiednim doświadczeniem górskim i odpowiednio wposażeni, a ponadto wejście jest dozwolone tylko z uprawnionym przewodnikiem.


Galeria zdjęć

ŁOMNICA
(2634 m)
widok z Hrebienoka
fot. PL
ŁOMNICA
(2634 m)
widok z Hrebienoka
fot. PL
ŁOMNICA
(2634 m)
Skalnaté pleso, stacja kolejki linowej, widok z drogi 537
fot. PL
ŁOMNICA
(2634 m)
widok z drogi 537
fot. PL