Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Minori
Włochy, Kampania, Wybrzeże Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka)
Minori is a town and commune (with a population of less than 3,000), located in Italy, in the province of Salerno in the Campania region, 67 km southeast of Naples, 21 km southwest of Salerno, 4 km northwest of Amalfi. It is one of the most popular tourist destination on the Amalfi Coast (Costiera Amalfitana), known, among others, for the well-preserved ruins of a Roman villa.


Miejscowość turystyczna i gmina (niecałe 4 tys. mieszkańców) w południowych Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Salerno, na tzw. Wybrzeżu Amalfi, 67 km na południowy wschód od Neapolu , 21 km na południowy zachód od Salerno , stolicy prowincji, ok. 4 km na północny wschód of Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka). Jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Wybrzeżu Amalfi, słynąca z pięknego położenia, plaż i kąpielisk, dobrze zachowanych ruin rzymskiej willi, a także lokalnych produktów (w tym słynnego likieru cytrynowego limoncello), chętnie kupowanych przez turystów. Dojazd drogą SS163.

Miejscowość była znana już w czasach rzymskich, pod nazwą Rheginna Minor (w odróżnieniu od Rheginna Maior, dziś Maiori), jako miejsce wypoczynku arystokracji - markerem oznaczone jest miejsce położenia jednego z dwóch głównych zabytków Minori - dobrze zachowanych pozostałości rzymskiej willi (Villa Romana) datowanej na I wiek p.n.e., odkrytych w 1932 roku. W Średniowieczu Minori było jednym z pomyślnie rozwijających się miast Republiki Amalfi; póżniej, po upadku Amalfi i zwłaszcza po epidemii dżumy, jaka nawiedziła region w XVII wieku, miejscowość podupadła i była odtąd małą wioską rybacką, aż do połowy XX wieku, gdy cały odcinek wybrzeża odzyskał znaczenie jako region turystyczny.

Drugim, obok pozostałości willi rzymskiej, głównym zabytkiem Minori jest kościoł św. Trofimeny, stojący w pobliżu głównej plaży - trzynawowa bazylika, w której w alabastrowej urnie z pierwszej połowy XVIII wieku przechowywane są relikwie św. Trofimeny, pochodzącej z miejscowości Patti na Sycylii świętej kościoła katolickiego, zmarłej śmiercią męczeńską, patronki Minori i całej Republiki Morskiej Amalfi. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na marmurową ambonę z XVII wieku. Kościół, stojący w miejscu wcześniejszych budowli sakralnych, kilkakrotnie przebudowywanych, był przez długi czas jedynym miejscem w regionie, gdzie przechowywane były relikwie - stąd znaczenie miejscowości i samej bazyliki (przez prawie 1000 lat, od VIII do XVIII wieku, Minori było siedzibą biskupstwa).