Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mittenwald

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Licząca ponad 7,3 tys. mieszkańców miejscowość i gmina w Niemczech, położone na wysokości 923 m n.p.m. w Bawarii, 105 km na południowy zachód od Monachium , 18 km na południowy wschód od Garmisch-Partenkirchen , 41 km na północny zachód od Innsbrucka w Austrii (➤ mapka)(➤ mapka). Gmina targowa, ośrodek turystyczny.

Mittenwald leży w powiecie Garmisch-Partenkirchen, w pobliżu granicy z Austrią, w dolinie rzeki Izary , między dwoma ważnymi pasmami Północnych Alp Wapiennych (Nördliche Kalkalpen), jednej z trzech głównych części Alp Wschodnich: pasmem Wettersteingebirge z najwyższym szczytem Zugspitze (2962 m) na zachodzie oraz pasmem Karwendel z najwyższym szczytem Birkkarspitze (2749 m) oraz dominującym nad Mittenwaldem masywem Westliche Karwendelspitze (2385 m).

Mittenwald leży na trasie jednego z najważniejszych, używanych już w Starożytności, szlaków transalpejskich, znanego jako Via Raetia, łączącego terytorium dzisiejszych północnych Włoch i dzisiejszych południowych Niemiec. Pierwsze wzmianki o miejswcowości pochodzą z końca XI wieku; prawa miejskie Mittenwald uzyskał na początku XIV wieku i przez następne stulecia był liczącym się w regionie ośrodkiem handlowym. Pod koniec XVII wieku stał się - za sprawą urodzonego w Mittenwaldzie, żyjącego w latach 1653-1743 Matthiasa Klotza - jednym z najważniejszych ośrodków lutnictwa w Niemczech, pozostając nim do naszych czasów: w mieście działa Muzeum Lutnictwa (Geigenbaumuseum), Państwowa Szkoła Budowy Instrumentów Muzycznych (Staatliche Berufs- und Berufsfachschule Mittenwald für Musikinstrumentenbau), działają niezależni lutnicy, a co cztery lata organizowany jest międzynarodowy konkurs lutniczy.

Początki turystyki w Mittenwaldzie sięgają pierwszych dekad XX wieku i w dużym stopniu są związane z uruchomieniem linii kolejowej łączącej Garmisch-Partenkirchen, przez Mittenwald, z Innsbruckiem. Dziś Mittewald, dysponujący dobrze rozwiniętą infrastrukturą noclegową, gastronomiczną i sportową, jest popularną całoroczną miejscowością wypoczynkową, odwiedzaną w lecie przez osoby uprawiające turystykę pieszą, wspinaczkę, a także turystykę rowerową, zaś w zimie przez narciarzy (uprawiających zarówno narciarstwo alpejskie, jak biegowe).

W samej miejscowości za najważniejszy zabytek uchodzi kościół parafialny (Pfarrkirche St. Peter und Paul), pierwotnie gotycki, później zbarokizowany. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne bogate zdobienia ścian zewnętrznych kościoła, podobnie zresztą jak elewacje wielu innych budynków (a także na stojący przed kościołem pomnik Mathiasa Klotza).

Markerem oznaczona jest dolna stacja kolejki linowej, którą można wjechać na wspomniany wyżej szczyt Westliche Karwendelspitze w paśmie Karwendel, zaś markerem - dolna stacja wyciągu krzesełkowego na wzgórze Hoher Kranzberg (1397 m) w paśmie Wettersteingebirge, po którego północnej stronie działa niewielki ośrodek narciarski. Markery i (na pierwszej z mapek zamieszczonych na tej stronie) oznaczają odpowiednio dwa położone niedaleko Mittenwaldu górskie jeziora Lautersee i Ferchensee, stanowiące popularny cel wycieczek.