Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Monte Perdido

Hiszpania, Aragonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Monte Perdido (3355 m) - to trzeci pod względem wysokości szczyt w Pirenejach, położony w prowincji Huesca w hiszpańskiej Aragonii, ok. 2,5 km na południe od granicy hiszpańsko-francuskiej (➤ mapka).

Monte Perdido (nazwa francuska: Mont Perdu, nazwa aragońska: Mont Perdito) należy do pasma górskiego o tej samej nazwie i leży na terenie założonego w 1918 roku parku narodowego znanego jako Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido. Lodowiec po północnej stronie Monte Perdido jest trzecim pod względem wielkości lodowcem w Pirenejach.

Pierwsze wejście: Ramond de Carbonieres (10 sierpnia 1802 roku). Monte Perdido uchodzi za stosunkowo łatwy trzytysięcznik. Punktem wyjścia "drogi normalnej" (określanej jako F, facile) jest schronisko Refugio de Góriez położone na wysokości 2170 m (różne źródła podają różne liczby), jedno z najruchliwszych w Pirenejach. Na szczyt Mote Perdido powinny się wybierać jednak tylko osoby odpowiednio przygotowane, przygotowane kondycyjnie (1185 m deniwelacji), wyposażone co najmniej w czekan i umiejące się nim posługiwać.