Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Monteriggioni
Włochy, Toskania (➤ mapka)(➤ mapka)
Monteriggioni is an Italian medieval town and commune, located in the Tuscany region, near Siena, famous for its architectural and cultural heritage.


Średniowieczne, niemal w całości zachowane miasteczko-twierdza w środkowej Toskanii, niedaleko Sieny (➤ mapka)(➤ mapka).

MONTERIGGIONI
Piazza Roma
fot. AL
Niewysokie naturalne wzgórze, na którym zbudowano Monteriggioni, leży między dwiema dolinami - Val d'Elsa and Val Staggia - i dominuje nad tradycyjnym, sięgającym jeszcze czasów starożytnych, strategicznym szlakiem z Rzymu na północ, Via Cassia. Twierdza została zbudowana przez władców Sieny dla obrony głównie przed historycznym wrogiem - Florencją dążącą do rozszerzenia swej sfery wpływów, ale też przed siłami biskupa Volterry, który uważał się za prawowitego władcę całego regionu.

Mury Monteriggioni - o łącznej długości 570 m z czternastoma wieżami i dwiema bramami - zostałe zbudowane w latach 1213-1219, mniej więcej wzdłuż naturalnego zarysu wzgórza, i później wielokrotnie wzmacniane. Twierdza przez trzy stulecia nie została zdobyta i przeszła w ręce Medyceuszów w wyniku zdrady dowódcy garnizonu, niejakiego Giovanino Zeti (według innych źródeł - Bernardino Zeti), który wcześniej był z Florencji wygnany, ale później pojednał się z florentyńczykami i bez walki 27 kwietnia 1554 roku przekazał im klucze do miasta.

MONTERIGGIONI
Santa Maria Assunta
fot. AL
Atrakcją turystyczną jest miasteczko jako całość. Warto zobaczyć romański (z gotyckimi elementami) jednonawowy kościół Santa Maria Assunta z XIII wieku i inne stare budynki przy głównym (a właściwie jedynym) placu Piazza Roma, z prostą, ascetyczną fasadą. Warto też przejść (kilka minut spaceru) główną ulicą Via Primo Maggio od (głównej) bramy południowej, zwanej Porta Romea (albo Porta Franca) lub "bramę sieneńską" do bramy północnej, florenckiej, zwanej Porta San Givanni , przespacerować się po udostępnionych do zwiedzania murach, wreszcie zajrzeć do nielicznych bocznych uliczek i zaułków.

Wszędzie zapraszają sklepiki z pamiątkami, bary i restauracje, ale warto także rzucić okiem na ogródki, które jakoby w dawnych czasach zapewniały mieszkańcom pożywienie podczas oblężeń.

Bilet uprawniający do wstępu na platformy widokowe na murach kupuje się przy Piazza Roma, przy głównym wejściu. Z platform widać zarówno okolicę (przy dobrej pogodzie widać m.in. wieże pobliskiego oddalonego o 32 km San Gimignano), jak zabudowania wewnątrz murów.

Informacje dodatkowe
 • W pierwszej połowie lipca odbywa się w Monteriggioni "Festa Medievale" - "Fesiwal Średniowieczny", jedna z najbardziej znanych imprez tego typu we Włoszech, przyciągająca rzesze turystów.
 • Mury i wieże Monteriggioni od początku wywierały wielkie wrażenie na każdym, kto je zobaczył. Dante wspomniał o nich w"Boskiej Komedii":

  però che, come in su la cerchia tonda
  Monteriggion di torri si corona,
  così la proda che 'l pozzo circonda
  torregiavan di mezza la persona
  li orribili giganti, cui minaccia
  Giove del cielo ancora quando tona


  (Dante Alighieri, Inferno canto XXXI, 40-45)

Galeria zdjęć

MONTERIGGIONI
fot. AL
MONTERIGGIONI
wejście do miasta
fot. BP
MONTERIGGIONI
widok na okolicę
fot. BP
MONTERIGGIONI
widok na okolicę
fot. BP

MONTERIGGIONI
fot. AL
MONTERIGGIONI
Piazza Roma i kościół Santa Maria Assunta
fot. BP
MONTERIGGIONI
Piazza Roma
fot. BP
MONTERIGGIONI
mury obronne
fot. AL