Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Positano
Włochy, Kampania, Wybrzeże Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka)
Positano is a village and commune (with a population of about 4,000) in Italy, located in the Campania region, 57 km southeast of Naples, 44 km southwest of Salerno, and 18,5 km west of Amalfi. It is one of the most popular tourist destination on the so-called Amalfi Coast (Costiera Amalfitana).


Miejscowość turystyczna i gmina (ok. 4 tys. mieszkańców) w południowych Włoszech, w prowincji Salerno regionu Kampania, malowniczo położona na stromych zboczach wzgórz opadających do Morza Tyrreńskiego, 57 km na południowy wschód od Neapolu , stolicy regionu, 44 km od Salerno , 18,5 km na zachód of Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka). Jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Wybrzeżu Amalfi, słynąca z pięknego położenia, plaż, kąpielisk, a także lokalnych produktów (w tym słynnego likieru cytrynowego limoncello), chętnie kupowanych przez turystów. Dojazd drogą SS163.

POSITANO
widok na miasto z drogi SS163 (Via Guglielmo Marconi)
fot. PL
Z czasów starożytnych zachowały się w Positano pozostałości willi rzymskiej (odkryte niedaleko dzisiejszego głównego kościoła miasta, Santa Maria Assunta), co świadczy o tym, że choć okolice dzisiejszego Positano nie były zapewne zamieszkałe, to jednak mogły być traktowane jako region wypoczynkowy, dostępny najprawdopodobniej od strony morza. W Średniowieczu istniała tu już miejscowość z portem, należąca przez pewien czas do Republiki Amalfi (zob. Amalfi) i rozwijająca się pomyślnie zapewne aż do XVI czy XVII wieku. Później miejscowość podupadła, znaczna część ludności wyemigrowała, i aż do połowy XX wieku Positano funnkcjonowało jako mała i biedna wieś rybacka. Na początku lat 50. XX wieku zaczęli się na Wybrzeżu Amalfi pojawiać pierwsi turyści, a po opublikowaniu w maju 1953 roku przez Johna Steinbecka artykułu o Positano wychwalającego zalety miejscowości jako destynacji turystycznej nastąpił przełom: dziś turystyka jest główną gałęzią gospodarki Positano, w końcu XX wieku coraz chętniej odwiedzanego przez przedstawicieli europejskich i światowych elit intelektualnych i artystycznych i w konsekwencji przekształconego w jedną z najmodniejszych i najdroższych miejscowości wypoczynkowych w regionie.

POSITANO
widok z drogi SS163 (Via G. Marconi)
fot. PL
Przez miasto przebiega nadzwyczaj malownicza droga SS163, prowadząca na zachód w stronę południowo-zachodniego krańca Półwyspu Sorrentyńskiego, a na wschód w stronę Praiano, Furore, Amalfi, i dalszych miejscowości Wybrzeża Amalfi, aż do Vietri sul Mare. W samym Positano, pomijając drogę SS163, która nosi tu nazwę Via Giuglielmo Marconi, poruszanie się samochodem jest bardzo trudne; można krętą drogą dojechać w pobliże portu i głównej plaży, ale większość ulic stanowią strome zamknięte dla ruchu kołowego wąskie uliczki lub schody.

Za główny zabytek Positano uchodzi kościoł Santa Maria Assunta przy placu Flavio Gioia , z charakterystyczną widoczną z różnych punktów miasta (m.in. widoczną na pierwszym zdjęciu zamieszczonych na tej stronie) majolikową kopułą i przechowywaną we wnetrzu cenną XIII-wieczną ikoną Madonny. Główną jednak atrakcją Positano jest niezwykle malownicze położenie miasta, długi szlak spacerowy wzdłuż wybrzeża, plaże (większość z szarym piaskiem lub skalistych, część prywatnych) i kąpieliska, a także możliwość wycieczek statkiem m.in. do oddalonego o niespełna 20 km Amalfi lub na Capri.

Szczególną atrakcją, podobnie jak w innych miejscowościach Wybrzeża Amalfi, są sprzedawane w Positano w licznych sklepach i sklepikach lokalne wyroby alkoholowe, w szczególności Limoncello - wysokoprocentowy likier cytrynowy, do którego produkcji używana jest specjalna regionalna odmiana cytryn (sfusato amalfitano).

POSITANO
widok z drogi SS163 (Via G. Marconi)
fot. PL