Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Santa Caterina di Valfurva
Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Santa Caterina di Valfurva is a small village in the Province of Sondrio in the region of Lombardy, Italy, located in the Italian Alps at an altitude of 1,225 m above sea level. It is a popular ski resort.


Niewielka miejscowość (ok. 200 mieszkańców), położona w prowincji Sondrio we włoskim regionie Lombardia, na wysokości 1738 m n.p.m., w Alpach Retyckich. Ośrodek turystyki górskiej, w zimie popularny ośrodek narciarski.

Santa Caterina di Valfurva należy do gminy Valfurva, jednej z gmin prowincji Sondrio. Leży przy drodze regionalnej SP29 biegnącej dnem doliny Valfurva, odgałęziającej się od doliny Valtellina w Bormio i ciągnącej się na południowy wschód, oddzielając pasmo Sobretta-Gavia, z najwyższym szczytem Monte Sobretta (3296 m) od grupy Ortlera (Ortler-Gruppe), w stronę przełęczy Gavia (2618 m) i miejscowości w dolinie Val Camonica . Markery i oznaczają odpowiednio dwa wysokie szczyty grupy Ortlera, Gran Zebrù / Königspitze (3851 m) oraz Monte Cevedale (3769 m), pod które podchodzą dwie wcinające się w grupę Ortlera doliny boczne doliny Valfurva.

Santa Caterina di Valfurva jest całoroczną miejscowościa turystyczną. W lecie może być bazą wypadową do wycieczek i poważniejszych wypraw górskich w grupie Ortlera i w grupie Sobretta-Gavia. W zimie jest ośrodkiem narciarskim, stanowiącym część ośrodka Bormio, obejmującego tereny położone na wysokości 1225-3012 m na stokach masywów położonych na południowy zachód i południowy wschód od Bormio, odpowiednio w pasmach Alpi di Livigno i Sobretta-Gavia. Ośrodek oferuje trasy narciarskie o łącznej długości ok. 50 km, o różnym stopniu trudności, oraz odpowiednią infrastrukturę narciarską (kilkanaście wyciągów). W 1985 i w 2005 roku Santa Caterina di Valfurva była, obok Bormio, współgospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim.