Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Schwangau

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 3,2 tys. mieszkańców) w Bawarii, położone w rejencji Szwabia, w powiecie Ostallgäu, 126 km na południowy wschód od Monachium , 100 km na południe od Augsburga , 33 km na południowy wschód od Marktoberdorf, 4 km na północny wschód od Füssen (➤ mapka)(➤ mapka). Na terenie gminy leżą słynne królewskie zamki Wittelsbachów, Schloss Hohenschwangau i Schloss Neuschwanstein, przyciągające rzesze turystów z całego świata. Dojazd z Monachium: autostradą 96 do zjazdu 24 (Landsberg am Lech-West) i następnie drogą 17.

SCHWANGAU
widok na Hohenschwangau i Jezioro Alpsee, z prawej na wzgórzu Schloss Hohenschwangau, w głębi Jezioro Schwansee
fot. JD
Miejscowość Schwangau leży na wysokości 796 m n.p.m., przy drodze krajowej 17 stanowiącej południowy odcinek tzw. Szlaku Romantycznego (Romantische Strasse), 4 km przed Füssen, gdzie szlak się kończy. Na terenie gminy leżą jeziora Alpsee , Schwansee i Bannwaldsee , a także cześć zbiornika retencyjnego Forggensee . Od południa granicę gminy stanowią Alpy Ammergawskie, pasmo ciągnące się na granicy Bawarii z austriackim Tyrolem. Markerem oznaczona jest położona w pobliżu północno-wschodniego krańca jeziora Alpsee miejscowość Hohenschwangau, nastawiona prawie całkowicie na obsługę turystów przyjeżdżających tu, aby zobaczyć jedną z największych atrakcji Bawarii i całych Niemiec, królewskie zamki Wittelsbachów, Schloss Hohenschwangau i Schloss Neuschwanstein

Pierwszy z tych zamków zbudował w latach 1832-1837 Maksymilian Wittelsbach (późniejszy król Bawarii Maksymilian II). Drugi zamek zaczęto wznosić w 1869 roku na zlecenie starszego syna Maksymiliana, Ludwika, panującego od 1864 roku jako Ludwik II. Budowa nie została ukończona za życia Ludwika II, a po jego śmierci w roku 1886 zamek został udostępniony turystom. Więcej informacji o zamkach Hohenschwangau i Neuschwanstein można znaleźć pod następującymi adresami: Zamki i pałace: Schloss Hohenschwangau oraz Zamki i pałace: Schloss Neuschwanstein.


Poza zwiedzeniem zamków królewskich można w Schwangau pospacerować po utworzonym już w pierwszej połowie XX wieku parku zdrojowym (Kurpark ), w Hoheschwangau zwiedzić muzeum historyczne (Museum der bayerischen Könige ) mieszczące się w secesyjnym budynku dawnego hotelu Alpenrose, a także zobaczyć dwa kościoły (barokowy kościoł św. Kolomana, Colomanskirche , i kościół parafialny St. Maria und Florian stojący nad brzegiem Forggensee, w Waltenhofen). Markerami i oznaczone są odpowiednio dolna i górna stacji kalejki linowej Tegelbergbahn, którą można wyjechać w pobliże szczytu Branderschrofen (1881 m), najwyższego punktu masywu Tegelberg (turystyka piesza, wspinaczka, lotniarstwo, paralotniarstwo). W zimie w rejonie masywu Tegelberg działa mały ośrodek narciarski; jest też wiele tras dla osób uprawiających narciarstwo biegowe.