Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Selva di Val Gardena
Włochy, Trydent-Górna Adyga, Dolomity (➤ mapka)(➤ mapka)
Selva di Val Gardena (German: Wolkenstein in Gröden; Ladin: Sëlva) is a commune (with less than 2,700 inhabitants) in the Dolomites, located at an altitude of 1,563 m above sea level in the Val Gardena in the province of Bolzano (in the region Trentino-Alto Adige / Südtirol), 59 km west of Cortina d'Ampezzo, 43 km east of Bolzano. A popular tourist destination and ski resort, one of the starting points of the Sella Ronda ski tour.


Selva di Val Gardena (nazwa niemiecka: Wolkenstein in Gröden, nazwa w języku ladyńskim: Sëlva) - to miejscowość i gmina (niecałe 2,7 tys. mieszkańców) w północnych Włoszech, położona w Dolomitach, w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, 59 km od Cortiny d'Ampezzo , 43 km na wschód od Bolzano , ok. 100 km na północny wschód od Trydentu . Popularna miejscowość turystyczna i stacja narciarska, z rozbudowaną bazą noclegową, gastronomiczną i sportowo-rekreacyjną. Przez Selvę przechodzi droga SS242, biegnąca od skrzyżowania z drogą SS12, równoległą do autostrady A22 (E45) prowadzącej z przełęczy Brenner na południe, do skrzyżowania z jedną z najważniejszych dróg dolomickich (Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße) - SS48 łączącą miejscowość Ora / Auer , położoną tuż przy jednym z węzłów autostrady A22 (E45) (Egna, Ora, Termeno / Neumarkt, Auer, Tramin), z Cortiną d'Ampezzzo i Auronzo di Cadore (po przekroczeniu granicy regionów Tryent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska droga zmienia nazwę na SR48) (➤ mapka)(➤ mapka).

SELVA DI VAL GARDENA
droga SS242
fot. PL
SELVA DI VAL GARDENA
Castel Gardena / Fischburg
widok od strony zachodniej
fot. JD
Pierwsze wzmianki o osadzie Wolkenstein położonej w miejscu, gdzie dziś leży Selva di Val Gardena, pochodzą z XIII wieku. Na początku XVII wieku zbudowana została tam pierwsza kaplica wotywna, poźniej rozbudowana i funkcjonująca jako kościoł parafialny. Gdy w drugiej połowie XIX wieku kościół okazał się za mały, został rozebrany, a na jego miejscu powstał nowy, w stylu neogotyckim (w XX wieku jeszcze raz przebudowany i powiększony). Na początku XX wieku doprowadzone zostały do Selvy drogi przez Passo Sella i Passo Gardena, co przyspieszyło rozwój miejscowości jako ośrodka turystycznego.

Dziś Selva di Val Garena, obok Santa Cristina Valgardena / St. Christina in Gröden oraz Ortisei / Sankt Ulrich , jest jedną z trzech położonych niedaleko siebie popularnych miejscowości turystycznych w dolinie Val Gardena. Selva leży na wysokości 1563 m n.p.m., w pobliżu wspomnianych wyżej ważnych dolomickich przełęczy drogowych Passo Sella (2330 m) i Passo Gardena (2136 m) . Najbliższe masywy górskie - to Sassolungo na południowym zachodzie i grupa Sella, z najwyższym szczytem Piz Boè na południowym wschodzie, zaś na północny wschód od Selvy rozciąga się park krajobrazowy Parco Naturale Puez-Odle (po niemiecku: Naturpark Puez-Geisler), o powierzchni przekraczającej 10 tys. hektarów, obejmujący nmniejsze masywy górskie Puez i Odle.

Selva jest jedną z najpopularniejszych całorocznych miejscowości turystycznych w Dolomitach, z rozbudowaną bazą sportowo-rekreacyjną (tenis, golf, minigolf, jazda konna, itp.), odwiedzaną przez ponad milion gości rocznie. W lecie jest doskonałą bazą wypadową dla wspinaczy i miłośników turystyki pieszej, a także rowerowej; dla części turystów interesujące mogą być też zachowane zabytki, takie jak wspomniany już wyżej kościoł parafialny Santa Maria ad Nives , późnobarokowa kaplica San Silvestro w dolinie Vallunga, ruiny zamku Wolkenstein (którego początki sięgają XIII wieku, lecz który został zniszczony przez obryw skalny w XVII wieku i nie został odbudowany), czy XVII-wieczny Castel Gardena / Fischburg (zamek jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania).

SELVA DI VAL GARDENA
droga SS242
fot. PL
SELVA DI VAL GARDENA
droga SS242
fot. PL


Przede wszystkim jednak Selva di Val Gardena - podobnie jak cała dolina, Val Gardena (po niemiecku: Gröden, w języku ladyńskim: Gherdëina) - jest jednym z najbardziej znanych i popularnych ośrodków narciarskich, zwłaszcza od roku 1970, gdy odbyły się tu mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Od 1969 roku rozgrywane są w Selvie, na legendarnej trasie Saslong, zawody Pucharu Świata w zjeździe lub slalomie-gigancie. Dla narciarzy-amatorów Selva di Val Gardena jest jednym z głównych ośrodków narciarskich należących do słynnej okrężnej trasy narciarskiej znanej jako Sella Ronda (zob. Passo Sella).

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Selva di Val Gardena jest jedną z kilkunastu miejscowości zaliczanych do Ladinii - rejonu zamieszkałego przez Ladynów, rdzenną ludność Dolomitów posługującą się reliktowymi dialektami języka retoromańskiego (ok 90% mieszkańców Selvy deklaruje, że język ladyński jest ich językiem ojczystym); zob. Cortina d'Ampezzo: "Ladinia".
  • Warto też wiedzieć, że cała dolina Val Gardena od dawna, w każdym razie od XVII wieku, jest rejonem znanym z przemysłu drzewnego; od XIX wieku produkowane są tu masowo rzeźbione w drewnie ołtarze, posągi, itp. na potrzeby kościołów, ale także drewniane zabawki. W 1908 roku została założona w Selvie istniejąca do dziś specjalna szkoła, Kunstschule, kształcąca artystów zajmujących się rzeźbą w drewnie. Dzieła artystów z Val Gardena można podziwiać m.in. w kościele parafialnym oraz lokalnym muzeum w Ortisei / Sankt Ulrich.
  • Miłośników kolarstwa może zainteresować informacja, że Selva di Val Gardena była trzykrotnie miejscem, gdzie znajdowała się meta etapu słynnego wyścigu Giro d'Italia - w 1991, w 1998 i w 2000 roku.

Galeria zdjęć

SELVA DI VAL GARDENA
droga SS242
fot. PL
SELVA DI VAL GARDENA
Piazza Nives
fot. PL
SELVA DI VAL GARDENA
droga SS242
fot. PL
SELVA DI VAL GARDENA
Piazza Nives
fot. PL