Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sölden

Austria, Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 3,5 tys. mieszkańców) w Austrii, położona w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Imst, w dolinie Ötztal (dolinie bocznej doliny rzeki Inn), 53,5 km na południowy wschód od Imst , 25 km (drogą 186) na północny zachód od przełęczy Timmelsjoch na granicy z Włochami (➤ mapka)(➤ mapka). Znany i popularny ośrodek turystyczny, jeden z ważniejszych ośrodków narciarskich w Austrii.

SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP

Sölden jest stolicą zamieszkałej przez ok. 3,5 tys. osób, największej gminy w Austrii, zajmującej powierzchnię 466,89 km2, jednej z pięciu gmin położonych w dolinie Ötztal. Najwyższy punkt gminy, szczyt Wildspitze (3768 m), najwyższy szczyt Alp Ötztalskich i druga pod względem wysokości góra w Austrii (po wznoszącym się na wysokość 3798 m Grossglocknerze), leży na granicy gminy Sölden, nad wsią Vent , położoną w dolinie Venter Tal , która odgałęzia się od doliny Ötztal w miejscowości Zwieselstein . Również na granicy gminy Sölden, lecz na południe od Vent, na granicy z Włochami, w głównej grani Alp, znajduje się masyw Similaun , w pobliżu którego w 1991 roku znaleziono w lodowcu szczątki człowieka znanego jako Ötzi ("człowiek lodu", "człowiek z Similaun"), żyjącego w epoce brązu, zmarłego prawdopodobnie między 3300 a 3100 rokiem p.n.e., będące dziś jednym z eksponatów Muzeum Archeologicznego w Bolzano.

Sölden, wzmiankowane po raz pierwszy w w dokumentach w 1278 roku, położone na wysokości 1368 m n.p.m., do XIX wieku było małą wsią rolniczą, której mieszkańcy utrzymywali się głównie z hodowli bydła i handlu. Dziś gmina Sölden jest szeroko znanym i popularnym, goszczącym rocznie prawie 2 mln turystów, ośrodkiem turystycznym, trzecim (po Wiedniu i Salzburgu) najliczniej odwiedzanym miejscem w Austrii.


SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
Większość turystów przyjeżdża tu w zimie: Sölden, wraz z Hochsölden (zespołem hoteli, apartamentowców, sklepów, restauracji, itp. połączonym z Sölden drogą dostępną dla samochodów i kolejką linową), jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Austrii, obejmującym m.in. lodowce Rettenbach (Rettenbachferner, Rettenbachgletscher) i Tiefenbach (Tiefenbachferner), do których można dojechać kombinacją kolejek górskich, a także - jeśli warunki na to pozwalają - drogą zwaną Ötztal Gletscherstrasse (markerem oznaczony jest położony parking na lodowcu Rettenbach, zaś markerem - parking na lodowcu Tiefenbach, do ktorego dojeżdża się tunelem). Poniżej lodowców można jeździć w rejonie Giggijoch oraz na Gaislachkogel (3056 m). Markerem oznaczona jest dolna stacja kolejki Giggijochbahn, a markerem - stacja górna, skąd można wyjechać jeszcze wyżej w okolice punktu oznaczonego markerem . Dolna stacja kolejki na Gaislachkogel oznaczona jest markerem , a górna, położona w pobliżu szczytu, markerem . Ośrodek Sölden-Hochsölden oferuje łącznie prawie 150 km tras o różnym stopniu trudności oraz ponad 30 wyciągów. Poza narciarstwem alpejskim można w rejonie Sölden uprawiać także inne sporty zimowe, korzystając z przygotowanych tras biegowych, toru saneczkowego, lodowiska, itp.

W lecie gmina Sölden nie jest tak popularna jak zimą, chociaż - zwłaszcza w rejonie Vent - uprawiać tu można wszelkiego rodzaju turystykę górską o różnym stopniu trudności, od wycieczek turystycznych do wspinaczki.

SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
SÖLDEN
droga nr 186
fot. JPGaleria zdjęć

SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP
SÖLDEN
fot. JP
SÖLDEN
droga nr 186
fot. JP