Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Stresa
Włochy, Piemont (➤ mapka)(➤ mapka)
Stresa is a town and comune (with a population of about 5,000) located in the province of Verbano-Cusio-Ossola in the Piedmont region of northwest Italy, on the shore of Lake Maggiore.


Miasto i gmina (ok. 5 tys. mieszkańców) we włoskim regionie Piemont, w prowincji Verbano-Cusio-Ossola, położone nad Jeziorem Maggiore , 52 km na południowy zachód od Locarno , 91 km na północny zachód od Mediolanu (➤ mapka)(➤ mapka). Pięknie położona popularna miejscowość turystyczna, znana przede wszystkim z licznych willi, parków i ogrodów, w tym słynnych ogrodów na dwu spośród pięciu położonych w pobliżu Stresy i w większości należących do gminy Stresa wysp tworzących archipelag Wysp Boromejskich (Isole Borromee).

Pierwsze wzmianki o miejscowości Stresa pochodzą z końca X wieku. Od XV wieku Stresa znajdowała się w rękach Viscontich, potem przez długi czas w rękach Boromeuszy. Miasto leży przy wejściu do zachodniej odnogi Jeziora Maggiore, zwanej Zatoką Boromejską (Golfo Borromeo), od strony południowej, naprzeciwko Verbanii. Markerami - oznaczone są wyspy tworzące archipelag tzw. Wysp Boromejskich (Isole Borromee), od XIV wieku do naszych czasów należącego do wspomnianego wyżej książęcego rodu Boromeuszy. Cztery z tych wysp - Isola Bella , Scoglio della Malghera , Isola del Pescatori (także: Isola Superiore) oraz Isola Madre należą administracyjnie do gminy Stresa (a jedna, Isolino di San Giovanni do gminy Verbania.

Poza spacerami biegnącą wzdłuż brzegu jeziora promenadą, od okolic ratusza do cypla w północno-zachodniej części Stresy , bodaj największą atrakcją w Stresie jest dla większości turystów właśnie wycieczka na dwie spośród wspomnianych Wysp Boromejskich - wyspę Isola Bella, z XVII-wiecznym pałacem Palazzo Borromeo i przylegającymi ogrodami (tarasy, fontanny, groty, posągi, itp.), oraz wyspę Isola Madre (największą ze wszystkich wysp archipelagu), z pałacem, ogrodami w stylu angielskim orz ogrodem botanicznym.

Inną popularną atrakcją jest pobliski widokowy szczyt Mottarone (1491 m n.p.m.), na który można wyjechać kolejką linową (po drodze można zwiedzić ogrody botaniczna Alpinia ). W zimie na Mottarone działa mały ośrodek narciarski (łącznie ok. 20 km tras, w większości łatwych i niezbyt trudnych).

Miłośnicy muzyki wiedzą, że Stresa jest miejscem, gdzie od 1961 roku organizowany jest prestiżowy miedzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, pierwotnie noszący nazwę "Settimane Musicali", zaś od 1999 roku - "Settimane Musicali di Stresa and Lago Maggiore" (co oznacza, że koncerty odbywają się nie tylko w Stresie, lecz także w innych miejscach w rejonie Jeziora Maggiore).

Informacje dodatkowe
  • Stresa była niegdyś parokrotnie miejscem, gdzie organizowano ważnych konferencji politycznych, m.in. w 1935 roku, gdy Wielka Brytania, Włochy i Francja potwierdziły Traktat z Locarno tworząc skierowany przeciwko Niemcom tzw. Front Stresy (Fronte di Stresa), lub w 1958 roku, gdy w Stresie przyjęto podstawy polityki rolnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej .
  • W 2004 roku od 3 do 6 czerwca Stresa była miejscem spotkania tzw. grupy Bilderberg.