Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Stuttgart

Niemcy, Badenia-Wirtembergia (➤ mapka)(➤ mapka)
Stuttgart - to liczące ok. 635 tys. mieszkańców miasto na prawach powiatu, położone w Badenii-Wirtembergii, 632 km na południowy zachód od Berlina , 206 km na południe od Frankfurtu nad Menem , 170 km na północny zachód od Monachium (mapka(➤ mapka)). Stolica i największe miasto Badenii-Wirtembergii. Węzeł komunikacyjny, ośrodek przemysłowy (znany zwłaszcza z przemysłu samochodowego), ważny ośrodek naukowy, centrum medialne (znane w szczególności z oddanej do użytku w 1956 roku wieży telewizyjnej - Stuttgarter Fernsehturm, o wysokości 216,6 m). Popularny ośrodek turystyczny.

Miasto jest położone nad rzeką Neckar, w kotlinie otoczonej zalesionymi wzgórzami. Większość ważniejszych atrakcji turystycznych Stuttgartu znajduje się w centrum miasta, w rejonie dwóch placów: przylegającego do głównej ulicy centrum Stuttgartu, Königstrasse , Placu Zamkowego (Schlossplatz) i Placu Schillera (Schillerplatz). Rejon ten leży ok. 1 km na południowy zachód od głównego dworca kolejowego, Hauptbahnhof , znanego z charakterystycznej, wysokiej na 56 m wieży z umieszczonym na szczycie obracającym się logo marki Mercedes-Benz i tarasem widokowym. Przy Schlossplatz, po jego południowo-wschodniej stronie, stoi barokowo-neoklasycystyczny Neues Schloss (Nowy Zamek), zbudowany w latach 1746-1807, w znacznym stopniu zniszczony (podobnie jak wiele innych budynków w centrum Stuttgartu) podczas drugiej wojny światowej, odrestaurowany, obecnie będący siedzibą władz Badenii-Wirtembergii (zwiedzanie możliwe z przewodnikiem). Po przeciwnej stronie placu (i zachodniej stronie Königstrasse) stoi Königsbau , neoklasycystyczny budynek z początków drugiej połowy XIX wieku, zaprojektowany pierwotnie jako sala biznesowa, koncertowa i balowa, dzisiaj połączony z dobudowanym centrum biznesowo-handlowym znanym jako Königsbau Passagen i mieszczący głównie sklepy i kawiarnie.

Schlossplatz przylega do południowo-zachodniego krańca parku (Schlossgarten) ciągnącego się na północny wschód aż do Neckaru i składającego się z trzech części znanych jako Oberer Schlossgarten , Mittlerer Schlossgarten i Unterer Schlossgarten . Od południowo-wschodniej strony pierwszej z nich stoi pochodzący z przełomu pierwszej i drugiej dekady XX wieku, oznaczony markerem budynek mieszczący Staatstheater Stuttgart; nieco dalej, po przeciwnej stronie Konrad-Adenauer-Strasse znajduje się jedno z najważniejszych muzeów Stuttgartu, Staatsgalerie Stuttgart , z bogatą kolekcją sztuki od Średniowiecza do czasów współczesnych.

Na południowy zachód od Schlossplatz leży Schillerplatz, ze stojącym na środku pomnikiem Schillera autorstwa Bertela Thorvaldsena, postawionym tu w 1839 roku. Markerem oznaczony jest stojący od południowo-wschodniej strony placu Altes Schloss, pierwotnie zamek obronny o historii sięgającej przełomu IX i X wieku, przekształcony w XVI wieku w renesansowy pałac z krużgankowym dziedzińcem, dziś mieszczący regionalne muzeum historyczne (Landemuseum Württemberg). Od strony północno-wschodniej stoi Alte Kanzlei z końca pierwszej połowy XVI wieku, a od strony północno-zachodniej neoklasycystyczny budynek Prinzenbau z połowy XVIII wieku, niegdyś pałac miejski władców Wirtembergii, dziś siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości Badenii-Wirtembergii. Markerem oznaczona jest kolegiata (Stiftskirche) o historii sięgającej XII wieku, pierwotnie kościół katolicki, przebudowany w stylu późnogotyckim w XV wieku, w XVI wieku przejęty przez protestantów, dziś główny ewangelicki kościół Wirtembergii.

Marker oznacza secesyjną Markthalle halę targową z 1910 roku, a marker - Wilhelm Palais, pochodzącą z pierwszej połowy XIX wieku rezydencję ostatniego króla Wilhelma II, dziś mieszczącą Muzeum Miejskie Stuttgartu.

Ok. 5 km na północny wschód od centrum Stuttgartu, na prawym brzegu Neckaru leży dzielnica Bad Cannstatt, najstarsza dzielnica miasta (o historii sięgającej czasów rzymskich), niegdyś stolica hrabstwa Wirtembergii, znana z licznych źródeł wód mineralnych, w XVIII i XIX wieku będąca popularnym uzdrowiskiem. Markerem oznaczony jest rynek (Markt), a markerem - Park Zdrojowy (Kurpark).

Dla osób zainteresowanych historią motoryzacji szczególnymi atrakcjami w Stuttgarcie będą z pewnością: pomnik Gottlieba Daimlera i jego dawny warsztat znajdujące się we wspomnianym Parku Zdrojowym w Bad Canstatt, oraz dwa muzea - muzeum historii motoryzacji marki Mercedes-Benz (Mercedes-Benz Welt ) oraz Muzeum Porsche (Porsche-Museum ).


więcej informacji w przygotowaniu