Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Trapani

Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto i gmina na zachodnim krańcu Sycylii, stolica prowincji o tej samej nazwie, 111 km na zachód od Palermo , 14 km na zachód od Erice , u stóp Monte San Giuliano. Port rybacki i ważny węzeł komunikacyjny (port promowy, lotnisko). Dojazd autostradą A29dir (Diramazione Trapani-Alcamo), która ok. 10 km przed Trapani rozgałęzia się na końcowy odcinek autostrady do Trapani oraz na odcinek prowadzący do lotniska Trapani-Birgi; inne drogi dojazdowe to SP31 i SS131 od zachodu oraz SP21 i SS115 z południa. Turystyczne znaczenie Trapani wiąże się przede wszystkim z położeniem miasta, oferującym połączenie promowe z Wyspami Egadyjskimi (markerem zaznaczona jest największa z nich, Favignana), Pantellerią, Sardynią i Tunezją (➤ mapka)(➤ mapka). Trapani może też być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania północno-zachodniej Sycylii (zob. niżej).

TRAPANI
widok z drogi do Erice
fot. PL
Trapni zostało założone przez Elymów, którzy przybyli na Sycylię ok. 1100 roku p.n.e. i osiedlili się w północno-zachodniej części wyspy. Stolicą i ośrodkiem administracyjnym Elymów była Segesta; Trapani służyło jako port miasta Erice (w Starożytności Eryks), położonego na wznoszącym się nieco na wschód Monte San Giuliano. Dawna nazwa miasta brzmiała "Drepanon" (δρεπανη - sierp) - i wzięła się podobno z przypominającego sierp lub kosę kształtu wychodzącego w morze wąskiego i zakrzywionego cypla ograniczającego port od północy i zachodu (jeden z mitów opowiadających o powstaniu miasta mówi o sierpie, który wypadł z rąk Demeter poszukującej córki, Persefony, porwanej przez Hadesa).

W 260 roku p.n.e. miasto znalazło się w rękach Kartaginy, by wkrótce później (w 241 roku p.n.e.) przejść pod panowanie Rzymian, którzy używali go jako bazy morskiej, choć, o ile wiadomo, nigdy nie nadali mu statusu civitas. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego panowali w Trapani Wandalowie, Bizantyjczycy, Arabowie, wreszcie Normanowie - wówczas nastąpił tu okres dobrobytu i wzrostu strategicznego znaczenia portu, grającego istotną rolę w wyprawach krzyżowych.


Złym stuleciem dla Trapani był wiek XVII, gdy miasto podupadło wskutek epidemii, klęski głodu i niepokojów społecznych; później jednak liczba ludności ponownie wzrosła, a miasto częściowo odzyskało znaczenie.

Za najważniejszy zabytek Trapani (gdzie, mimo długiej historii, nie zachowały się żadne liczące się zabytki z czasów starożytnych) uważa się sanktuarium Basilica-Santuario di Maria Santissima Annunziata . Świątynia wnosi się we wschodniej części miasta, przy Via Conte Agostiono Pepoli, u podnóża Monte San Giuliano (markerem oznaczona jest dolna stacja kolejki linowej, którą można wyjechać na szczyt wzgórza, do Erice ). Pochodzi z lat 1315–1332; w 1760 roku została przebudowana. Figura Madonny z Trapani (Madonna di Trapani) na ołtarzu pochodzi z XIV wieku i jest przypisywana Nino Pisanowi. W dawnym klasztorze karmelitów (obok sanktuarium) mieści się muzeum (Museo Pepoli) eksponujące zbiory historyczne i dzieła sztuki od czasów prehistorycznych do XIX wieku.

TRAPANI
Via Garibaldi / Via Torrearsa, widok w kierunku wschodnim
fot. PL
Stare miasto leży w zachodniej części Trapani, na wychodzącym w morze cyplu, na północ od portu . Większość zabudowy pochodzi z późnego Średniowiecza i początków czasów nowożytnych; wiele jest budowli barokowych (podobnie jak w wielu innych miastach Sycylii). Od Piazza Vittorio Veneto biegnie na zachód jedna z głównych ulic, Via Garibaldi , która za Via Torrearsa przechodzi w Via Libertà. Inną ważną ulicą jest Corso Vittorio Emanuele , arteria na zachodnim końcu dochodząca do pałacu zwanego Palazzo Senatorio lub Palazzo Cavarretta (siedziba władz miejskich), a na zachodzie labiryntu wąskich uliczek nad samym morzem, skąd można dojść do Torre di Ligny , wieży zbudowanej jako donżon na końcu jednego z odgałęzień cypla, odchodzącego w kierunku północno-zachodnim, mieszczącej Museo della Preistoriae di Archeologia Marina.

TRAPANI
katedra San Lorenzo
fot. PL
Przy Corso Vittorio Emanuele, po północnej stronie, stoi katedra San Lorenzo , wzniesiona na miejscu wcześniej istniejącej budowli w XVII wieku, z fasadą pochodzącą z XVIII wieku. W wnętrzu warto zwrócić uwagę na obrazy w kaplicach, z których jeden, Crocifissione, jest przypisywany Van Dyckowi.

Po tej samej stronie Corso Vittorio Emanuele, ale bliżej Palazzo Cavarretta, wznosi się inny kościół, Chiesa del Collegio dei Gesuiti z XVIII wieku z fasadą w stylu manierystycznym.


Okolice
Trapani może być dobrym punktem wypadowym do zwiedzania północno-zachodniej Sycylii:
  • W odległości 14 km na północny wschód od Trapani, na wzgórzu Monte San Giuliano, na wysokości 751 m n.p.m., leży Erice - doskonale zachowane średniowieczne miasto, jedna z największych atrakcji turystycznych regionu.
  • Nieco dalej, w odległości 35 km na zachód od Trapani leży Segesta , gdzie można zobaczyć słynną, dobrze zachowaną świątynię dorycką.
  • Jeszcze nieco dalej, w odległości 50 km od Trapani, leży uzdrowisko Alcamo , z zamkiem pochodzącym z XIV-XV wieku.
  • Innym interesującym miejscem regionu jest przylądek San Vito lo Capo (39 km na północny wschód od Trapani), z piaszczystymi plażami; w pobliżu rezerwat przyrody, Riserva dello Zingaro.
  • Na południe od Trapani, w odległości 32 km, leży Marsala . Cała droga z Trapani do Marsali otoczona jest słonymi bagnami (stąd nazwa - Via del Sale); historia pozyskiwania soli sięga czasów fenickich. Sama Marsala jest największym na Sycylii ośrodkiem winiarskim.
  • Wreszcie - atrakcją turystyczną w regionie są same Wyspy Egadyjskie : największa Favignana, najmniejsza Levanzo i najbardziej oddalona Marettimo.

Informacje dodatkowe
  • Trapani słynie z 24-godzinnej procesji, o tradycji sięgającej XVII wieku (niektóre źródła mówią o XVIII wieku), rozpoczynanej corocznie w Wielki Piątek o godzinie 14, zwanej Misteri di Trapani. W procesji obnoszone są rzeźbione w drewnie i zdobione srebrem stacje Drogi Krzyżowej, przechowywane w kościele Chiesa del Purgatorio (Via San Francesco d'Assissi). Procesja, uchodząca za wyjątkową atrakcję turystyczną, należy do najstarszych - i najdłuższych, bowiem trwających zawsze co najmniej 16 godzin, a niekiedy dłużej niż dobę - uroczystości wielkanocnych na Sycylii.


Galeria zdjęć

TRAPANI
Piazza Vittorio Veneto
fot. PL
TRAPANI
Viale Regina Margherita, widok z Piazza Vittorio Veneto w kieunku wschodnim
fot. PL
TRAPANI
Corso Vittorio Emanuele, w głębi Palazzo Caverratta
fot. PL
TRAPANI
katedra San Lorenzo, płaskorzeżby na bramie
fot. PL

TRAPANI
pomnik Garibaldiego na Piazza Garibaldi
fot. PL
TRAPANI
Corso Vittorio Emanuele, w głębi Palazzo Caverratta
fot. PL
TRAPANI
dzwonnica katedry San Lorenzo
fot. PL
TRAPANI
katedra San Lorenzo, wnętrze
fot. PL

TRAPANI
Via Garibaldi, widok w kierunku wschodnim
fot. PL
TRAPANI
Via Torrearsa
fot. PL
TRAPANI
Viale Regina Elena
fot. PL
TRAPANI
widok w kierunku Wysp Egadyjskich
fot. PL

TRAPANI
Torre Ligny, widok z Viale delle Sirene
fot. PL
TRAPANI
Viale delle Sirene, widok na wschód
fot. PL
TRAPANI
Viale delle Sirene, widok na wschód
fot. PL
TRAPANI
Viale delle Sirene, widok na wschód
fot. PL

TRAPANI
Viale delle Sirene, widok na wschód
fot. PL
TRAPANI
fot. PL
TRAPANI
Corso Vittorio Emanuele
fot. PL
TRAPANI
fot. PL

TRAPANI
widok z Lungomare Dante Alighieri na ruiny zamku
fot. PL
TRAPANI
Corso Pier Santi Mattarella, widok na wschód w stronę Erice
fot. PL
TRAPANI
widok z drogi do Erice
fot. PL
TRAPANI
widok z drogi do Erice
fot. PL