Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Vietri sul Mare
Włochy, Kampania, Wybrzeże Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka)
Vietri sul Mare is a village and commune (with a population of about 8,500) in Italy, located in the Campania region, 4 km west of Salerno, 20 km northeast of Amalfi. It is one of the most popular tourist destination on the so-called Amalfi Coast (Costiera Amalfitana).


Miejscowość i gmina (ok. 8,5 tys. mieszkańców) w południowych Włoszech, w prowincji Salerno regionu Kampania, położona nad Morzem Tyrreńskim, 4 km na zachód od Salerno , 20 km na północny wschód od Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna na Wybrzeżu Amalfi, położona na jego północno-wschodnim krańcu, słynąca z pięknego położenia, plaż i kąpielisk, znana też jako ośrodek przemysłu ceramicznego. Dojazd drogą SS163.

Miejscowość Vietri sul Mare jest - licząc od północnego wschodu - pierwszą miejscowością na Wybrzeżu Amalfi, bezpośrednio sąsiadującą z portem w Salerno. Jest największą miejscowością na tym odcinku wybrzeża Morza Tyrreńskiego, założoną niegdyś przez Etrusków i rozbudowaną później przez Rzymian. Co najmniej od XV wieku miejscowość jest znana jako ośrodek przemysłu ceramicznego. Kolekcja wyrobów ceramicznych eksponowana jest m.in. w Museo Provinciale della Ceramica w miejscowości Raito; wytwórnie i sklepy z ceramiką znajdują się w wielu miejscach Vietri sul Mare i innych miejscowości gminy, np. w Palazzo Solimene . Za najważniejszy zabytek Vietri sul Mare uważa się pochodzący z XVII wieku kościół św. Jana Chrziciela (San Giovanni Battista) w późnorenesansowym stylu neapolitańskim, z wysoką dzwonnicą i charakterystyczną majolikową kopułą oraz godnym uwagi wnętrzem. Oznaczona markerem , położona bezpośrednio nad morzem dzielnica Vietri sul Mare z plażami i kąpieliskami, nosi nazwę Marina di Vietri.