Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Vigo di Fassa
Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Vigo di Fassa (German: Wiegen im Fasstal or Vig im Fasstal, Ladin: Vich de Fascia) is a locality in the region Trentino-Alto Adige/Südtirol, Italy, situated 38 km southeast of Bolzano.


Miejscowość położona w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w dolinie Val di Fassa. Całoroczny ośrodek turystyczny.

VIGO DI FASSA
droga SS241
widok w kierunku północnym
fot. JP

Vigo di Fassa (nazwa niemiecka: Wiegen im Fasstal lub Vig im Fasstal, nazwa ladyńska: Vich in Ladin), do niedawna samodzielna gmina, od 1 stycznia 2018 roku licząca ok. 1250 mieszkańców miejscowość w gminie San Giovanni di Fassa (Sèn Jan di Fassa), leży w dolinie Val di Fassa, w prowincji Trydent, na wysokości 1382 m, na prawym brzegu rzeki Avisio (lewego dopływu Adygi), niecałe 100 km na północny wschód od Trydentu , 38 km na południowy wschód od Bolzano , 12,5 km na południowy zachód od Canazei .

Przez miejscowość przebiega droga SS241, prowadząca na południowy zachód przez przełęcz Costalunga (Passo di Costalunga) do Bolzano, zaś na północny wschód do połączenia marker z drogą SS48 (Strada statale 48 delle Dolomiti, Große Dolomitenstraße).

VIGO DI FASSA
droga SS241
fot. JP

Dolina Val di Fassa była zamieszkała już w czasach prehistorycznych, ale najwcześniejsze wzmianki o miejscowości Vigo di Fassa pochodzą z epoki Średniowiecza. Początki turystyki w rejonie sięgają pierwszej dekady lat 60. XIX wieku; szybki rozwój infrastruktury hotelowej i gastronomicznej, a także budowa schronisk w rejonie położonej na północ od Vigo di Fassa grupy górskiej Catinaccio / Rosengarten przekształcił w następnych dekadach położone w dolinie miejscowości z wiosek, których mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i hodowlą, w ośrodki turystyczne.

VIGO DI FASSA
droga SS241
fot. JP

Dziś Vigo di Fassa jest popularnym całorocznym ośrodkiem turystycznym. W lecie może być dobrą bazą dla osób uprawiających turystykę pieszą; w zimie działa niewielki ośrodek narciarski Vigo di Fassa - Catinaccio / Val di Fassa, położony na wysokości 1390-2000 m n.p.m., z ok. 14 km tras o różnym stopniu trudności. W centrum miasta znajduje się dolna stacja nowoczesnej kolejki linowej (Seggiovia Ciampedie), którą można się w ciągu paru minut dostać do rejonu zwanego Ciampedie , położonego na wysokości 2000 m n.p.m., z panoramicznym pięknym widokiem na szczyty masywu Catinaccio i na dolinę Val di Fassa, będącego w lecie punktem wyjścia do wycieczek pieszych w rejonie Catinaccio, a w zimie głównym punktem wspomnianego ośrodka narciarskiego.

W samej miejscowości za główny zabytek rejonu uchodzi gotycki kościół św. Jana (San Giovanni), jeden z najstarszych budynków w dolinie Val di Fassa, z charakterystyczną wyską dzwonnicą z iglicą (widoczną na jednym ze zdjeć zamieszczonych na tej stronie) oraz godnymi uwagi freskami z XVI wieku, a także z kilkoma dzwonami, z których jeden pochodzi także z XVI wieku; kościół stoi w miejscowości San Giovanni, przy drodze SS48.

VIGO DI FASSA
droga SS241
widok w kierunku północnym
fot. JP

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Vigo di Fassa jest jedną z kilkunastu miejscowości zaliczanych do Ladinii - rejonu zamieszkałego przez Ladynów, rdzenną ludność Dolomitów posługującą się reliktowymi dialektami języka retoromańskiego (ponad 85% mieszkańców Vigo di Fassa deklaruje, że język ladyński jest ich językiem ojczystym); zob. Cortina d'Ampezzo: "Ladinia".