Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Wengen

Szwajcaria, Oberland Berneński (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość w Szwajcarii, licząca ok. 1,3 tys. mieszkańców, położona na wysokości 1274 m n.p.m., w kantonie Berno, w regionie znanym jako Oberland Berneński, ok. 11 km (w linii prostej) na południowy wschód od Interlaken , w gminie Lauterbrunnen . Znana od końca XIX wieku całoroczna miejscowość turystyczna, popularna wśrod wspinaczy i miłośników turystyki pieszej; w zimie jeden z najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Alpach Szwajcarskich, znany w szczególności z legendarnej trasy zjazdowej prowadzącej ze szczytu Lauberhorn (2472 m), na której rozgrywane są corocznie prestiżowe zawody w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W Wengen nie ma ruchu samochodowego. Dojazd z Interlaken samochodem do Lauterbrunnen przez Zweilütschinen (gdzie odgałęzia się droga do Grindelwaldu ); dalej koleją zębatą (➤ mapka)(➤ mapka).

WENGEN
fot. JD
Pierwsze wzmianki o Wengen pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, gdy miejscowość była małą wsią alpejską, pozostając nią jeszcze przez kilka stuleci, aż do początków XIX wieku, gdy pojawili się tu pierwsi turyści. W znacznym stopniu do zainteresowania regionem Jungfrau przyczyniło się wydanie w 1817 roku History of a Six Weeks' Tour Through a Part of France, Switzerland, Germany and Holland: With Letters Descriptive of a Sail Round the Lake of Geneva autorstwa Mary Wollstonecraft Shelley i Percy'ego Shelleya, a także wydanie, w tym samym roku, Manfreda Lorda Byrona; nie jest rzeczą przypadku, że turyści z Anglii byli w tym czasie w regionie, jak również w Szwajcarii w ogóle, najliczniejszą grupą gości zagranicznych.


Pierwszy hotel został otwarty w Wengen w roku 1859, później zaczęły powstawać następne hotele, pensjonaty i apartamenty dla turystów, zwłaszcza w końcu XIX wieku, po tym, jak w 1893 roku otwarto (początkowo tylko w sezonie letnim) górską kolej zębatą Wengernalpbahn, łączącą Grindelwald z Lauterbrunnen, przez przełęcz Kleine Scheidegg , położoną w bezpośrednim sąsiedztwie trzech wielkich szczytów alpejskich - Eigeru (3970 m), Möncha (4107 m) i Jungfrau (4158 m), a w 1912 roku - słynną kolej Jungfraubahn z przełęczy Kleine Scheidegg na przełęcz Jungfraujoch (3471 m) (zob. Kleine Scheidegg), co natychmiast stało się (i pozostaje do dziś) jedną z majwiększych atrakcji turystycznych regionu.

W lecie Wegnen jest znakomitym miejscem dla osób zainteresowanych turystyką pieszą, zwłaszcza dzięki rozbudowanej sieci wyciągów różnego typu, w tym wspomnianej linii kolei zębatej Wengernalpbahn oraz kolei linowej na niedaleki szczyt Männlichen (skąd np. niezwykle widokową drogą można w ciągu mniej więcej godziny zejść łatwą drogą na Kleine Scheidegg).

W zimie królują w Wengen narty (i inne sporty zimowe). Wengen zresztą uchodzi za miejsce, w którym narodziło się narciarstwo alpejskie - tu w 1920 roku odbyły się pierwsze zawody, tu podobno wymyślono slalom (jako konkurencję odmienną od zjazdu), tu także uruchomiono pierwszy na świecie wyciąg narciarski, co oczywiście miało kluczowe znaczenie zarówno dla amatorów, jak profesjonalistów. Od 1930 roku na trasie zjazdowej biegnącej z miejsca w pobliżu wierzchołka Lauberhorn w kierunku Wengen, najdłuższej na świecie (4455 m) i uchodzącej za jedną z najtrudniejszych (na niektórych odcinkach prędkość zawodników sięga prawie 160 km/h), rozgrywane są co roku prestiżowe zawody w narciarstwie alpejskim w ramach Pucharu Świata, przyciągające tysiące widzów.


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Wengen jest jedną z miejscowości leżących na terasie słynnego Jungfrau-Marathon, jednego z najbardziej znanych na świecie maratonów górskich, rozgrywanych od 1993 roku na trasie z Interlaken do Kleine Scheidegg, z deniwelacją 1823 m.

Galeria zdjęć

WENGEN
stacja kolei Wengernalpbahn
fot. JD
WENGEN
stacja kolei Wengernalpbahn
fot. JD
WENGEN
stacja kolei Wengernalpbahn
fot. JD
WENGEN
centrum
fot. JD