Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Casaccia

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała miejscowość położona w dolinie Val Bregaglia, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 97 km na południe od Churu , stolicy Gryzonii, 21,5 km na południowy zachód od Sankt Moritz , 17 km na południowy zachód od Silvaplany , 5 km na południowy zachód od przełęczy Malojapass , łączącej dolinę Val Bregaglia z Górną Engadyną (➤ mapka)(➤ mapka). Ważny punkt większości szlaków turystycznych w dolinie Val Bregaglia. Dojazd drogą 3.

Casaccia jest ważnym punktem większości szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych) wytyczonych w dolnie Val Bregaglia, np. słynnego szlaku znanego jako "Via Panoramica" prowadzącego stąd do Soglio. Leży na najwyższym piętrze doliny Val Bregaglia, na wysokości 1458 m n.p.m., u stóp masywu Piz Lunghin (2780 m), 5 km od położonej na wysokości 1815 m n.p.m. przełęczy Maloja (Malojapass), w miejscu, gdzie z drogą prowadzącą z Engadyny przez przełęcz Maloja i dolinę Val Bregaglia łączy się dawniej używana droga transalpejska, prowadząca do doliny Val Bregaglia z Bivio w dolinie Oberhalbstein przez przełęcz Septimerpass (2310 m n.p.m.), będącą od Starożytności do co najmniej XVI wieku jednym z najważniejszych przejść przez Alpy (➤ mapka)(➤ mapka). Casaacia leży nad potokiem Orlegna , który na południe od miejscowości, w miejscu oznaczonym markerem , wpada do Mery (w dialekcie lombardzkim, którym mówi większość mieszkańców doliny Val Bregaglia: Maira), rzeki płynącej dnem doliny Val Bregaglia w stronę Chiavenny we Włoszech, a następnie w stronę Jeziora Como.

O dawnym znaczeniu miejscowości położonej w strategicznym miejscu na połączeniu dwóch ważnych szlaków handlowych przypominają zachowane na wzgózrzu nad Casaccią ruiny średniowiecznej wieży strażniczej oraz oznaczony markerem budynek nazywany Convento (Cuvent), zbudowany w 1520 roku na fundamentach wcześniejszego budynku i służący jako zajazd osobom tędy podróżującym. Później, gdy przełęcz Septimerpass straciła na znaczeniu, straciła też na znaczeniu Casaccia, pozostając jednak jedną z miejscowości przy ważnej drodze łączącej Engadynę z doliną Val Bregaglia i rejonem Chiavenny. Do 1971 roku Casaccia była osobną gminą, później, do końca 2009 roku, była jedną z miejscowości gminy Vicosoprano, by wreszcie 1 stycznia 2010 roku wejść w skład utworzonej wówczas większej gminy Bregaglia.

Markerem oznaczone są ruiny dawnego kościoła pielgrzymkowego San Gaudenzio, którego początki sięgały IX wieku. W drugiej dekadzie XVI wieku w miejscu pierwszego kościoła wzniesiono nową świątynię, będącą jednym z największych późnogotyckich kościołów w Gryzonii, która jednak już w 1551 roku została poważnie zniszczona i sprofanowana przez mieszkańców po przyjęciu przez nich Reformacji, a w XVIII wieku, pozostawiona całkowicie bez opieki, zaczęła popadać w ruinę. W XX wieku dwukrotnie podjęto próbę uratowania pozostałości budowli: w 1925 roku (z inicjatywy Giovanniego Giacomettiego) i stosunkowo niedawno, w 2009 roku, gdy podjęto ponownie prace restauracyjne.

Głównym obiektem sakralnym dzisiejszej Casaccia jest oznaczony markerem kościoł ewangelicki, zbudowany w 1742 roku w stylu barokowym na fundamentach dawnej kaplicy, zniszczonej przez osuwisko w 1740 roku. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na ambonę z orzechowego drzewa oraz marmurowe epitafium starej, znanej w dolinie Val Bregaglia, rodziny szlacheckiej Salis.