Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Castasegna

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała (ok. 200 mieszkańców) miejscowość położona w dolinie Val Bregaglia, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 113 km na południe od Churu , stolicy Gryzonii, 38 km na południowy zachód od Sankt Moritz , 33 km na południowy zachód od Silvaplany , 21,5 km na południowy zachód od przełęczy Malojapass , łączącej dolinę Val Bregaglia z Górną Engadyną, na granicy z Włochami, 15 km na wschód od Chiavenny we Włoszech (➤ mapka)(➤ mapka). Miejscowość turystyczna, atrakcyjna dla osób uprawiających turystyką pieszą lub rowerową, a także zainteresowanych historią i kulturą regionu. Dojazd ze wschodu drogą 3, od strony Chiavenny drogą SS37.

Do końca 2009 roku Castesegna była samodzielną gminą, 1 stycznia 2010 roku wraz z czterema innymi gminami weszła w skład utworzonej wówczas większej gminy Bregaglia. Leży na wysokości 696 m n.p.m., bezpośrednio przy granicy z Włochami. W miejscowości są dwa zabytkowe kościoły: ewangelicki kościół Santa Trinità zbudowany w latach 1658-1660 z ośmioboczną dzwonnicą zbudowaną kilkanaście lat później, oraz kościół San Giovanni , dzisiaj także ewangelicki (Reformację przyjęto tu w 1552 roku), ale istniejący już przed przejściem mieszkańców na protestantyzm w 1552 roku (pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z początków XV wieku). Warto zwrócić uwagę m.in. na piękne XVII-wieczne domy stojące przy głównej ulicy miejscowości, Hauptstrasse, w tym na budynek z ogrodem znany jako Villa Garbald , zbudowany w 1862 roku przez znanego architekta niemieckiego epoki historyzmu Gottfrieda Sempera (1803-1879), restaurowany w 2004 roku (Villa Grabald jest jedynym dziełem Sempera na południe od Alp).

Markerem oznaczony jest "Brentan" - jeden z największych w Europie lasów kasztanowców, uprawiany w tradycyjny sposób - przez las poprowadzona jest specjalna ścieżka edukacyjna.