Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora

Francja

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Francji jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.

Jezioro Genewskie

Jezioro Genewskie (nazwy francuskie: Lac Léman, Le Léman, Lac de Genève, nazwa angielska: Lake Geneva, nazwa niemiecka: Genfersee, Genfer See, nazwy włoskie: Lago Lemano, Lago di Ginevra) - to duże i głębokie jezioro polodowcowe położone na wysokości 372 m n.p.m., po północnej stronie Alp, w obniżeniu między Alpami i Jurą. Większa część jeziora, cały jego północny brzeg i część południowego należy do francuskojęzycznej Szwajcarii (kantony, licząc od zachodu, Genewa, Vaud i Valais), mniejsza część jeziora i część południowego brzegu - do Francji (departament Haute-Savoie). Jezioro Genewskie ma powierzchnię ponad 580 km2 i jest największym jeziorem w Europie Zachodniej; jego średnia głębokość wynosi 154 m, a maksymalna - 310 m. Największymi miastami nad Jeziorem Genewskim są Genewa i Lozanna w Szwajcarii oraz Thonon-les-Bains we Francji. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Lac du Bourget

Jezioro Lac du Bourget - to jezioro polodowcowe położone w południowo-wschodniej Francji (największe tego rodzaju jezioro położone w całości na terytorium Francji), w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia (Savoie), ok. 10 km na północ od Chambéry, stolicy departamentu. Jezioro leży na wysokości 231,5 m n.p.m., ma powierzchnię 44,5 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 145 m. Ma wydłużony kształt i rozciąga się mniej więcej południkowo na długości ponad 18 km, podczas gdy jego maksymalna szerokość wynosi 3,5 km. Od zachodu ograniczają jezioro południowe krańce długiego na ok. 340 km łańcucha górskiego znanego jako Jura; od wschodu - pasmo Prealp Francuskich znane jako Massif des Bauges.

Rejon jeziora jest popularnym rejonem turystycznym, zwłaszcza w sezonie letnim (plaże, kąpieliska, sporty wodne, flota statków wycieczkowych). Największym i najważniejszym miastem nad jeziorem jest słynne, znane od dawna (i odwiedzane niegdyś przez członków europejskich rodzin królewskich, arystokratów, pisarzy, artystów, i itp.) uzdrowisko Aix-les-Bains, położone na wschodnim brzegu; inną ważną miejscowością jest miasto Le Bourget-du-Lac, z ruinami zamku obronnego zbudowanego przez Tomasza II Sabaudzkiego (znanego jako Tomasz II z Piemontu) w połowie XIII wieku, będącego główną rezydencją hrabiów Sabaudii od 1285 do 1434 roku, i kilkoma innymi godnymi uwagi zabytkami. Szczególną atrakcję stanowi założone w pierwszej połowie XII wieku, położone na zachodnim brzegu jeziora królewskie opactwo Hautecombe (Abbaye de Hautecombe) z kościołem, w którym spoczywa kilkudziesięciu przedstawicieli dynastii sabaudzkiej (w tym ostatni król Włoch, Humbert II).


więcej informacji w przygotowaniu


Jezioro Lac d'Annecy

Jezioro Lac d'Annecy - to jezioro polodowcowe położone w południowo-wschodniej Francji (po Lac du Bourget drugie największe tego rodzaju jezioro położone w całości na terytorium Francji), w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), ok. 40 km na południe od Genewy. Jezioro leży na wysokości 447 m n.p.m., ma powierzchnię 27,59 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 82 m. Ma wydłużony kształt: jest długie na prawie 25 km, szerokie na ponad 3 km, a długość linii brzegowej wynosi 38 km. Na zachód od jeziora leży pasmo Prealp Francuskich znane jako Massif des Bauges, zaś na wschodzie Massif des Bornes. Jezioro jest zasilane przez kilka niewielkich potoków oraz potężne źródło podziemne Boubioz położone na głębokości 82 m. Z jeziora wypływa rzeka Thiou, wpadająca do rzeki Fier, dopływu Rodanu.

Lac d'Annecy uchodzi za jedno z najczystszych jezior w Europie. Uprawia się na nim wszelkiego rodzaju sporty wodne, a w okolicach - turystykę pieszą i rowerową. Największą i najważniejszą miejscowością nad jeziorem jest położone na jego północnych brzegach miasto Annecy, jedno z najpiękniejszych miast Francji, znane z malowniczego położenia i zabudowy, bogatej historii, oraz wielu godnych uwagi zabytków architektury.


więcej informacji w przygotowaniuJezioro Lac de Montriond

LAC DE MONTRIOND
fot. AL
Jezioro Lac de Montriond - to małe malownicze jezioro położone w gminie Montriond, w departamencie Haute-Savoie regionu Owernia-Rodan-Alpy. Jezioro powstało w wyniku osuwiska, jakie miało miejsce w 1729 roku na prawym brzegu rzeki Dranse de Montriond. Jezioro leży na wysokości 1072 m n.p.m., ma 0,32 km2 powierzchni i maksymalną głębokość 19 m. Dziś okolice jeziora są chętnie odwiedzane przez spacerowiczów; jego niewielka część jest wydzielona i zaprojektowana jako kąpielisko dla małych dzieci (widozcne na zamieszczonym zdjęciu). W zimie zamarznięte lodowisko jest wykorzystywane m.in. przez wojsko do szkoleń w zakresie nurkowania pod lodem.