Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Silvaplana

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Silvaplana (nazwa niemiecka: Silvaplanersee; nazwa retoromańska: Lej da Silvaplauna) - to jezioro położone na wysokości 1791 m n.p.m. w Górnej Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja. W lecie na jeziorze uprawia się kitesurfing i widsurfing, w zimie - narciarstwo biegowe. Jezioro leży na południe od miejscowości Silvaplana , od której bierze nazwę, oraz kilka kilometrów na południowy zachód od Sankt Moritz , jednej z najsłynniejszych miejscowości wypoczynkowych w Engadynie i całej Szwajcarii (➤ mapka)(➤ mapka).

JEZIORO SILVAPLANERSEE
widok w kierunku zachodnim
w głębi szczyt Piz da la Margna (3159 m)
fot. PL
Jezioro Silvaplana ma powierzchnię 2,87 km2. Ma długość 3,1 km, szerokość 1,4 km, a jego maksymalna głębokość wynosi 78 m. Jest jednym z czterech głównych jezior Górnej Engadyny, obok Jeziora Sils , Jeziora Champfèr (Champfèrsee / Lej da Champfèr) i Jeziora St. Moritz (St. Moritzersee / Lej da San Murezzan). Przez wszystkie przepływa rzeka Inn, która w swym górnym biegu, aż do miejsca, gdzie dopływa do niej rzeka Flaz (na północny wschód od Sankt Moritz), nozi nazwę Sela. Jeziora Silvaplana i Champfèr są połączone i niekiedy uważane za jeden zbiornik wodny; most nad wąską cieśniną między tymi dwoma jeziorami łączy główną część Silvaplany i Surlej - należącą do gminy Silvaplana główną miejscowość dużego i popularnego ośrodka narciarskiego Corvatsch-Furtschellass. W pobliżu jeziora wznoszą się szczyty Alp Retyckich, m.in. Piz Julier (3385 m) w paśmie Albula (Albula-Alpen) oraz Piz Surlej (3188 m) i Corvatsch (3451 m) w paśmie Bernina (Berninagruppe).JEZIORO SILVAPLANERSEE
widok w kierunku zachodnim
w głębi szczyt Piz da la Margna (3159 m)
fot. PL
JEZIORO SILVAPLANERSEE
widok w kierunku zachodnim
w głębi szczyt Piz da la Margna (3159 m)
fot. PL


Przejazd wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora Silvaplanersee - od Silvaplany do Sils im Engadein/Segl
autor: Piotr Lubomirski


Jezioro Silvaplana jest w lecie popularnym ośrodkiem sportów wodnych, atrakcyjnym zwłaszcza dla osób uprawiających kitesurfing i windsurfing, dzięki wiatrom regularnie wiejącym od strony przełęczy Maloja (1815 m). W zimie, gdy jezioro jest zamarznięte, uprawia się na nim narciarstwo biegowe (przez Jezioro Silvaplana przebiega trasa organizowanego corocznie biegu znanego jako Engadin Skimarathon), a także inne sporty zimowe (np.kitesurfing na śniegu).

JEZIORO SILVAPLANERSEE
widok w kierunku południowym
fot. PL