Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Tegernsee

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Tegernsee - to jezioro polodowcowe w Bawarii, położone na wysokości 725 m n.p.m., 50 km na południe od Monachium , w powiecie Miesbach (➤ mapka)(➤ mapka). Centrum popularnego regionu turystycznego. Dojazd z Monachium autostradą 8 i następnie drogą 318 (zjazd 97 Holzkirchen).

JEZIORO TEGERNSEE
widok ze wschodniego brzegu jeziora z miejscowości Tegernsee w kierunku zachodniego brzegu na którym znajduje się miejscowość Bad Wiessee
fot. PL
Jezioro, o powierzchni 8,9 km2, leży w Alpach Bawarskich, na wysokości 725 m n.p.m. Jego maksymalna długość wynosi 6,5 km, maksymalna szerokość 1,4 km, a maksymalna głębokość - 72,6 m. Do jeziora wpływają m.in. rzeki Weißach, Rottach, Alpbach, Söllbach, Breitenbach i Zeisselbach, a wypływa rzeka Mangfall, wpadająca 58 km dalej, w pobliżu miejscowości Rosenheim, do rzeki Inn.

Jezioro stanowi główną atrakcję i centrum popularnego regionu turystycznego, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, obliczoną głównie na gości z wyższymi niż przeciętne możliwościami finansowymi. Głównymi miejscowościami nad jeziorem są Tegernsee , Gmund am Tegernseee , Bad Wiessee i Rottach-Egern . Wzdłuż zachodniego brzegu Tegernsee biegnie droga 318, zaś wzdłuż brzegu wschodniego, od Gmund am Tegernsee - droga 307 (prowadząca dalej na południe do jeziora zaporowego Sylvensteinsee.

Najważniejszym zabytkiem w rejonie jeziora Tegernsee jest dawny klasztor benedyktynów, później rezydencja Wittelsbachów (zob. niżej), znany jako Schloss Tegernsee w miejscowości Tegernsee; na oficjalnej liście zabytków Bawarii figurują też liczne inne budynki w Tegernsee i pozostałych miejscowościach nad jeziorem. Jednak o atrakcyjności regionu decydują raczej nie zabytki, lecz jego malownicze położenie w alpejskim otoczeniu oraz możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, turystyki pieszej (np. dwugodzinny spacer na Baumgartenschneid , wysoką na 1448 m n.p.m. górę na południowy wschód od Tegernsee) i rowerowej, wycieczek statkiem po jeziorze, a w zimie także narciarstwa - z Rottach-Egern najbliżej jest na Wallberg , a z Bad Wiessee do ośrodka narciarskiego Audi Skizentrum Sonnenbichl .


Tegernsee

TEGERNSEE
centrum
fot. PL
Licząca niecałe 4 tys. mieszkańców miejscowość Tegernsee leży na wschodnim brzegu jeziora Tegernsee, niedaleko jego południowo-wschodniego krańca, na wysokości 725 m n.p.m., 51 km na południowy wschód od Monachium, 15 km na południowy zachód od Miesbach, stolicy powiatu. Przez centrum miejscowości przepływa Alpbach, jedna z wielu rzek wpadających do jeziora Tegernsee; inna, Rottach, płynie wzdłuż granicy między miejscowościami Tegernsee i Rottach-Egern. Na południowy wschód od Tegernsee wznosi się wysoka na 1448 m góra Baumgartenschneid, popularny cel zarówno letnich, jak zimowych wycieczek (ok. 2 godzin spaceru w jedną stronę).

TEGERNSEE
promenada na południe od Schloss Tegernsee
w głębi z prawej widoczne wieże kościoła św. Kwiryna
fot. PL
Historia miejscowości wiąże się z powstaniem klasztoru benedyktynów (Kloster Tegernsee), założonego w połowie VIII wieku przez mnichów z Sankt Gallen. W 1803 roku klasztor został zsekularyzowany, a cały kompleks, znany dziś jako Schloss Tegernsee, znalazł się w 1817 roku w rękach rodu Wittelsbachów, którzy przekształcili opactwo w jedną ze swych letnich rezydencji, zapoczątkowując w ten sposób najnowsze dzieje Tegernsee jako miejscowości wypoczynkowej, przyciągającej innych zamożnych rezydentów (z Niemiec i z zagranicy), a później turystów. Dzisiaj Tegernsee jest popularną destynacją turystyczną przyciągającą licznych gości, oferującą możliwość uprawiania sportów wodnych, turystyki pieszej i rowerowej, a w zimie także narciarstwa.

więcej informacjiGmund am Tegernsee

Gmund am Tegernsee (ok. 6 tys. mieszkańców) leży na północnym krańcu jeziora, w miejscu, gdzie wypływa z niego rzeka Mangfall, nad wypływem z jeziora rzeki Mangfall, 46 km od Monachium, 10 km od Miesbach, 5 km od Tegernsee i 5 km od Bad Wiessee. Markerem oznaczony jest barokowy kościół św. Idziego (Pfarrkirche Sankt Ägidius). W Gmund am Tegernsee prowadząca z północy droga 318 skręca na południowy zachód i biegnie dalej wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, doprowadzając w pobliżu jego południowego krańca do drogi 307, biegnącej wzdłuż wschodniego brzegu.


Bad Wiessee

Bad Wiessee (ok. 4800 mieszkańców) leży na zachodnim brzegu Jeziora Tegernsee, 51 km od Monachium, 15 km od Miesbach, 5 km od Gmund am Tegernsee. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z pierwszej połowy XI wieku. W 1909 roku, podczas prac związanych z poszukiwaniem ropy naftowej, na głębokości prawie 700 m natrafiono na bogate źródło wód termalnych (jodowo-siarkowych), co pozwoliło przekształcić miejscowość w uzdrowisko (oficjalnie od 1922 roku). Od 1957 roku działa w Bad Wiessee kasyno (od 2005 roku znajdujące się w dzielnicy Winner). Dziś, mimo że turystyka uzdrowiskowa nie jest już tak popularna jak dawniej, Bad Wiessee w dalszym ciągu przyciąga wielu gości, a także rezydentów, którzy budują tu letnie domy lub osiedlają się po przejściu na emeryturę.

BAD WIESSEE
widok ze wschodniego brzegu jeziora z miejscowości Tegernsee w kierunku zachodniego brzegu na którym znajduje się miejscowość
fot. PL
Warto przypomnieć, że właśnie Bad Wiessee było sceną tzw. nocy długich noży (noc z 29 na 30 czerwca 1934 roku) - przeprowadzonej na rozkaz Hitlera przez SS i wojsko akcji skierowanej przeciwko SA, pod pretekstem przygotowywania przez tę organizację zamachu stanu. Najważniejsi przywódcy SA, w tym Ernst Röhm, zostali aresztowani i później straceni w więzieniu Stadelheim, inni (prawdopodobnie kilkaset osób) zostali zabici na miejscu.


Rottach-Egern

Rottach-Egern (do 1951 roku Rottach), miejscowość licząca ok. 5600 mieszkańców, leży na południowo-wschodnim krańcu jeziora, 55 km od Monachium, 18 km od Miesbach, ok. 4,5 km od Tegernsee i 6 km od Bad Wiessee. Poza samym jeziorem główną atrakcją miejscowości jest wysoka na 1722 m n.p.m. góra Wallberg (na którą można wyjechać kolejką linową) - w zimie ośrodek naraciarski, w lecie miejsce popularne wśród amatorów paralotniarstwa. Głównym kościołem katolickim jest stojący bardzo blisko brzegu jeziora (i widoczny z wielu miejsc nad jeziorem) kościół św. Wawrzyńca (Sankt-Laurentius-Kirche ), wzmiankowany już w 1111 roku, później parokrotnie przebudowany, m.in. w XV wieku w stlu późnogotyckim, a w XVII wieku w stylu barokowym.