Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Tegernsee

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość w Bawarii, położona w powiecie Miesbach, nad jeziorem o tej samej nazwie (Tegernsee), 51 km na południowy wschód od Monachium , 15 km na południowy zachód od Miesbach , stolicy powiatu (➤ mapka). Znana od XIX wieku miejscowość wypoczynkowa, z wieloma rezydencjami letnimi i rozbudowaną infrastrukturą turystyczną obliczoną na gości z wyższymi niż przeciętne zasobami finansowymi.

TEGERNSEE
centrum
fot. PL
Licząca niecałe 4 tys. mieszkańców miejscowość Tegernsee leży na wschodnim brzegu jeziora Tegernsee, niedaleko jego południowo-wschodniego krańca, na wysokości 747 m n.p.m. Przez centrum miejscowości przepływa Alpbach , jedna z wielu rzek wpadających do jeziora Tegernsee; inna, Rottach , płynie wzdłuż granicy między miejscowościami Tegernsee i Rottach-Egern . Na południowy wschód od Tegernsee wznosi się wysoka na 1448 m góra Baumgartenschneid , popularny cel zarówno letnich, jak zimowych wycieczek (ok. 2 godzin spaceru w jedną stronę).

Tereny otaczające jezioro były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W VI wieku przybyli tu Bawarowie. Historia miejscowości wiąże się z powstaniem klasztoru benedyktynów (Kloster Tegernsee), założonego w połowie VIII wieku przez mnichów z Sankt Gallen, poświęconego św. Kwirynowi, męczennikowi, świętemu kościoła katolickiego żyjącemu w III wieku (Kwiryn z Tegernsee - nie mylić z Kwirynem z Neuss), którego relikwie złożyciele klasztoru otrzymali, o ile wiadomo, od papieża Pawła I i sprowadzili do Tegernsee z Rzymu. W Średniowieczu opactwo w Tegernsee było ważnym ośrodkiem religijnym i kulturalnym w Bawarii - w szczególności jednym z ważniejszych ośrodków kaligrafii i iluminowania rękopisów.

TEGERNSEE
promenada na południe od Schloss Tegernsee
w głębi z prawej widoczne wieże kościoła św. Kwiryna
fot. PL
W 1803 roku klasztor został zsekularyzowany, a cały kompleks, znany dziś jako Schloss Tegernsee , obejmujący przebudowany wówczas kościół św. Kwiryna oraz dwa sąsiadujące z kościołem skrzydła, północne i południowe (mieszczące dziś piwiarnię Herzoglich Bayerisches Brauhaus Tegernsee, wytwórni kontynuującej tradycje jednego z najstarszych browarów niemieckich oraz restaurację, Herzogliches Schlosskeller), znalazł się w 1817 roku w rękach rodu Wittelsbachów, którzy przekształcili opactwo w jedną ze swych letnich rezydencji, zapoczątkowując w ten sposób najnowsze dzieje Tegernsee jako miejscowości wypoczynkowej, przyciągającej innych zamożnych rezydentów (z Niemiec i z zagranicy), a później turystów. Markerem oznaczone jest małe muzeum (Museum Tegernseer Tal), otwarte w 1999 roku w dawnej plebanii kościoła parafialnego, poświęcone historii regionu.

TEGERNSEE
fot. PL
Dzisiaj ładnie położona nad jeziorem, otoczona alpejskim krajobrazem miejscowość Tegernsee (podobnie jak cały powiat Miesbach), jest popularną (ale, jak wspomniano wyżej, przeznaczoną dla zamożniejszych gości) destynacją turystyczną, oferującą możliwość uprawiania sportów wodnych, turystyki pieszej i rowerowej, a w zimie także narciarstwa. Dla części turystów szczególną atrakcją może być organizowany od 2003 roku przez miasto Miedzynarodowy Festiwal Filmów Górskich (Internationales Bergfilm-Festival Tegernsee.


Galeria zdjęć

TEGERNSEE
widok na jezioro
fot. PL
TEGERNSEE
w głębi ratusz
fot. PL
TEGERNSEE
widok na jezioro Tegernsee z okolic Bad Wiessee
fot. PL
TEGERNSEE
fot. PL