Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Miesbach

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ponad 11 tys. mieszkańców) w Bawarii, położone 46 km na południowy wschód od Monachium , 29 km na zachód od Rosenheim i 22 km na wschód od Bad Tölz (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica powiatu (Landkreis), na terenie którego leżą m.in. jeziora Tegernsee, Schliersee i Spitzingsee.

Miesbach leży na północnym skraju Alp Bawarskich, nad rzeką Schlierach , na wysokości od 687-924 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o Miesbach pochodzą z początków XII wieku. W pierwszej połowie XVII wieku miejscowość znalazła się w rękach rodu Hohenwaldecków, później przeszłą w ręce Wittelsbachów. W XVII i XVIII wieku Miesbach przeżywało okres rozwkwitu, częściowo związany z ruchem pielgrzymkowym, częściowo z rozwojem rzemiosła. W XIX wieku miejscowość stała się kolebką i do dziś jest centrum ruchu pielęgnującego tradycje bawarskich strojów ludowych ("Miesbacher Tracht").

Najbardziej interesująca, historyczna część miejscowości leży na wschodnim brzegu rzeki Schlierach, w rejonie placów Stadtplatz ,Marienplatz i Marktplatz oraz ulicy Ledererstraße . Głównym budynkiem sakralnym Miesbach jest katolicki kościół Wzniebowzięcia NMP, Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt (dawny kościoł pielgrzymkowy), odbudowany w stylu wczesnego klasycyzmu przez Johanna Baumgartnera po wielkim pożarze w 1783 roku, który zniszczył niemal całe centrum miasta.


Okolice

Powiat (Landkreis) Miesbach leży na średniej wysokości 697 m n.p.m., pokrywając powierzchnię ok. 863,5 km2, w znacznej części w Alpach Bawarskich. Na terenie powiatu leżą m.in. jeziora Tegernsee , Schliersee i Spitzingsee . Największe z nich, Tegernsee, stanowi centrum popularnego regionu turystycznego, którego głównymi miejscowościami są Tegernsee , Gmund am Tegernsee , Bad Wiesseee (uzdrowisko z jodowo-siarkowymi wodami termalnmi) i Rottach-Egern ; główne atrakcje okolic jeziora Tegernsee - to możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, turystyki pieszej i rowerowej, wycieczek statkiem po jeziorze, a w zimie także narciarstwa (na górze Wallberg w pobliżu Rotach-Egern i w ośrodku Audi Skizentrum Sonnenbichl w Bad Wiessee). Okolice Jeziora Schliersee są również popularnym rejonem turystycznym. (sporty wodne, wycieczki statkiem, turystyka piesza i rowerowa); na jego północnym krańcu leży uzdrowisko Schliersee , z kilkoma interesującymi zabytkami i muzeami regionalnymi. W okolicy położonego ok. 5 km na południe górskiego Jeziora Spitzingsee (1084 m n.p.m.) także można uprawiać w lecie turystykę pieszą i rowerową, a w zimie - sporty zimowe (popularne tereny narciarskie - Skigebiet Spitzingsee-Tegernsee leżą na zachód i na wschód od jeziora). Markerem oznaczona jest inna popularna całoroczna miejscowość turystyczna, Bayrischzell.