Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Schliersee

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Schliersee - to jezioro w Alpach Bawarskich, położone 53 km na południowy wschód od Monachium , 8 km na południe od Miesbach (stolicy powiatu), w gminie Schliersee (➤ mapka)(➤ mapka). Okolice Schliersee i dwu pobliskich jezior, Tegernsee i Spitzingsee , są popularnym rejonem turystycznym.

Jezioro Schliersee leży na wysokości 777 m n.p.m.; jego powierzchnia wynosi 2,22 km 2, maksymalna głębokość - 40,5 m. Początki turystyki w rejonie Schliersee, podobnie jak w przypadku wielu innych miejsc w Alpach Bawarskich, sięgają połowy XIX wieku, gdy walory klimatyczne miejscowości i malowniczość okolic zaczęła przyciągać coraz większą liczbę gości i gdy zaczęły tu powstawać pierwsze hotele, pensjonaty i restauracje, a także domy letniskowe.

W ostatnich dwu dekadach XIX wieku zaczęto też w Alpach Bawarskich, w szczególności w rejonie Schliersee, uprawiać narciarstwo, początkowo głównie biegowe. Dziś okolice jeziora są popularnym całorocznym rejonem turystycznym. W lecie można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, turystykę pieszą i rowerową, a także korzystać z wycieczek statkiem (pływającym m.in. na niewielką wyspę Wörth, położoną ok. 200 m od zachodniego brzegu jeziora, popularną np. jako miejsce, gdzie organizowane są wesela i inne imprezy), a w zimie - wszelkiego rodzaju sporty zimowe, w tym - korzystając z infrastruktury istniejącej wokół położonego kilka kilometrów na południe, na wysokości 1084 m n.p.m., jeziora Spitzingsee - także narciarstwo zjazdowe. Główną miejscowością nad jeziorem jest miejscowość Schliersee


Schliersee

Schliersee jest popularnym uzdrowiskiem położonym w pobliżu północnego krańca jeziora, oferującym malowniczy widok na okoliczne góry. Za główny zabytek Schliersee uchodzi zbudowany w latach 1712-1715 katolicki barokowy kościół św. Sykstusa (Sankt Sixtus Kirche), z licznymi interesującymi dziełami sztuki, m.in. Jana Polaka, Erasmusa Grassera, Hansa Zwergera i Johanna Baptisty Zimmermanna.

Dla cześci turystów interesującą ciekawostką może być odbudowany po pożarze w 1947 roku budynek założonego w końcu XIX wieku pierwszego w Bawarii teatru ludowego, Bauerntheater, który w pierwszym okresie istnienia nie tylko był głównym ośrodkiem kulturalnym w samej miejscowości, lecz dawał też cieszące się powodzeniem występy gościnne w dużych miastach niemieckich, a nawet za granicą (występował m.in. w Metropolitan Opera); później działalność teatru była intensywnie wykorzystywana przez propagandzistów nazistowskich w latach 30. XX wieku i podczas drugiej wojny światowej.

Markerem oznaczone jest regionalne muzeum historyczne (Schlierseer Heimatmuseum), mieszczące się w jednym z najstarszych domów w miejscowości, zbudowanym około 1500 roku, a markerem - położony w pobliżu południowego krańca jeziora skansen Markus Wasmeier Bauernhof- und Wintersportmuseum. Warto też rzucić okiem na gotycką kaplicę św. Jerzego (Sankt Georg am Weinberg), stojącą na wzgórzu Weinberg, z którego rozciąga się widok na jezioro i oikolice, a także na stojący przy wjeździe do Schliersee od północy barokowy kościół św. Marcina (Sankt Martin), z grobem legendarnego miejscowego kłusownika, niejakiego Jennerweina.