Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Passo del Turlo
Włochy, Piemont(➤ mapka)(➤ mapka)
Passo del Turlo is an Alpine pass located in the Pennine Alps, at an altitude of 2,738 m above sea level, between Anzasca Valley and Valsesia Valley, in the region of Piedmont, Italy.


Passo del Turlo - to wysoka na 2738 m n.p.m. przełęcz alpejska, położona w Alpach Pennińskich (Walijskich), w Piemoncie.

Przełęcz leży na południowy wschód od Dufourspitze (4634 m), głównego szczytu masywu Monte Rosa. Stanowi przejście między dolinami Valle Anzasca (markerem oznaczna jest Staffa, główna miejscowość gminy Macugnaga) i Valsesia (markerem oznaczona jest miejscowość Alagna Valsesia). Przełęcz była znana już w Starożytności, a w XIII wieku stała się jednym z ważnych przejść leżących na trasie, którą populacja Walserów migrowała ze szwajcarskiej doliny Saastal na południową stronę Alp.

Przełęcz znajduje się na trasie słynnego szlaku trekkingowego Tour Monte Rosa i jest piątym co do wysokości punktem szlaku - po przełęczach Theodulpass (3295 m), Colle Superiore delle Cime Bianche (2982 m), Col d'Olen (2881 m) i Monte-Moro-Pass (2853 m).