Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Macugnaga
Włochy, Piemont(➤ mapka)(➤ mapka)
Macugnaga is a mountain comune, located at an altitude of 1,327 metres above sea level in the province of Verbano-Cusio-Ossola, in the region of Piedmont, Italy.


Macugnaga - to rozproszona gmina włoska (ok. 550 mieszkańców), położona w Alpach Pennińskich, w dolinie Valle Anzasca, w prowincji Verbano-Cusio-Ossola we włoskim Piemoncie. Miejscowość turystyczna, w zimie popularny ośrodek narciarski.

Gmina zajmuje górną część doliny Valle Anzasca (nazwa niemiecka: Anzascatal), odgałęziającej się od doliny Ossola (Valle Ossola), rozległej doliny położonej w prowincji Verbano-Cusio-Ossola, w pobliżu miejscowości Piedimulera. Nazwa doliny Anzasca bierze się od nazwy potoku Anza. Jej górna część podchodzi pod masyw Monte Rosa, którego cztery najwyższe wierzchołki, Signalkuppe / Punta Gnifetti (4554 m), Zumsteinspitze / Punta Zumstein (4563 m), Dufourspitze (4634 m) i Nordend (4609 m), oznaczone są odpowiednio markerami -. Gigantyczną wschodnią ścianą tego masywu, największą w Alpach (2470 m wysokości i ponad 3 km szerokości) biegną trudne i niebezpieczne drogi wspinaczkowe, poprowadzone m.in. przez tak wybitnych wspinaczy, jak Hermann Buhl, Kurt Diemberger czy (wcześniej) pionier włoskiego alpinizmu Damiano Marinelli, który w 1881 roku, podczas zejścia ze szczytu, zginął tu w wieku 38 lat (wraz z towarzyszami) w wielkiej lawinie.

Położona na wysokości 2853 m n.p.m. przełęcz Monte-Moro-Pass (Passo del Monto Moro) łączy Valle Anzasca ze szwajcarską doliną Saastal w kantonie Wallis / Valais (markerem oznaczona jest leżąca najbliżej przełęczy miejscowość Saas-Almagell), a przełęcz Passo del Turlo (2736 m) - z doliną Valsesia (markerem jest oznaczona jej główna miejscowość, Alagna Valsesia).

Za główną miejscowość gminy Macugnaga uważa się miejscowość Staffa, położoną w centrum Valle Anzasca na wysokości 1327 m n.p.m. - markerem oznaczona jest siedziba władz gminy. Rejon Staffy i sąsiedniej miejscowości Dorf był w XIII-XV wieku terenem, na którym osiedlili się Walserowie, przybysze ze szwajcarskiej doliny Saastal, przechodzący na południową stronę Alp m.in. przez przełęcz Monte Moro. Najważniejszym zabytkiem tego rejonu jest kościół zwany Chiesa Vecchia . Na przykościelnym cmentarzu zwaraca uwagę sektor "górski", z grobami wspinaczy, którzy zginęli w górach, w tym na wspomnianej wschodniej ścianie Monte Rosy. W pobliżu kościoła znajduje się oznaczona markerem dolna stacja kolejki linowej, którą można wyjechać na przełęcz Monte Moro (markerem oznaczona jest górna stacja kolejki, położona w pobliżu przełęczy).

Na zachód od Staffy leży Pecetto, skąd wyciągiem krzesełkowym (którego dolna stacja oznaczona jest markerem ) można dostać się do położonego na wysokości 1932 m n.p.m., oznaczonego markerem zwanego Belvdere, w pobliże noszącego tę nazwę lodowca (Ghiacciaio del Belvedere) u podnóża wschodniej ściany masywu Monte Rosa. W miejscowości Borca, ok. 2 km na południowy wschód od Staffy, można odwiedzić poświęcone Walserom muzeum etnograficzne, Museo Antica Casa Walser ; w pobliżu znajduje się też udostępniona do zwiedzania dawna kopalnia złota, Minera dell'oro della Guia .

Przez teren gminy, od Passo del Turlo przez Staffę do przełęczy Monte Moro, przebiega odcinek słynnego szlaku trekkingowego Tour Monte Rosa; osoby, dla których ten szlak jest zbyt trudny, znajdą na terenie gminy wiele tras łatwiejszych, odpowiednich dla turystów mniej zaawansowanych. W zimie Macugnaga jest ośrodkiem narciarskim, oferującym, na stokach pod przełęczą Monte Moro i w rejonie Belvedere, łącznie ok. 40 km tras o różnym stopniu trudności; do dyspozycji gości pozostają też dwie trasy narciarstwa biegowego, Pista di Pecetto i Pista di Isella.