Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Praiano
Włochy, Kampania, Wybrzeże Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka)
Praiano is a village and commune (with a population of about 2,000), located in Campania, Italy, on the hills leading down to the Tyrrhenian Sea, 64 km southeast of Naples, 35,5 km southwest of Salerno, and 10,8 km west of Amalfi. It is one of the most popular tourist destination on the Amalfi Coast (Costiera Amalfitana).


Miejscowość turystyczna i gmina (ok. 2 tys. mieszkańców) w południowych Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Salerno, na tzw. Wybrzeżu Amalfi, malowniczo położona na zboczach wzgórz schodzących do Morza Tyrreńskiego, ok. 64 km na południowy wschód of Neapolu , 35,5 km na południowy zachód of Salerno , stolicy prowincji, 10,8 km na zachód of Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna na Wybrzeżu Amalfi, słynąca z pięknego położenia, paru interesujących zabytków, słynnej dyskoteki przy jednej z plaż, a także lokalnych wyrobów alkoholowych, chętnie kupowanych przez turystów. Dojazd drogą SS163.

PRAIANO
widok na miasto z drogi SS163 (Via Crevano)
fot. PL
W Średniowieczu miejscowość należała przez pewien czas do tzw. Republiki Amalfi (zob. Amalfi) i pełniła funkcję letniej rezydencji władców Amalfi. Później mieszkańcy, aż do XIX wieku, zajmowali się głównie rybołóstwem; miejscowość była też liczącym się ośrodkiem jedwabnictwa; dziś jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Wybrzeżu Amalfi.

Przez miasto przebiega nadzwyczaj malownicza droga SS163, prowadząca na zachód w stronę Positano i Półwyspu Sorrentyńskiego, a na wschód w stronę Furore, Amalfi, i dalszych miejscowości Wybrzeża Amalfi, aż do Vietri sul Mare. W samym Praiano, pomijając drogę SS163, która w dzielnicy Vettica Maggiore, zachodniej części Praiano, nosi nazwę Via Gennaro Capriglione, a w części wschodniej Via Roma, poruszanie się samochodem nie jest łatwe; najwygodniej jest zaparkować gdzieś samochód (co zresztą też nie jest łatwe) albo dojechać do Praiano transportem publicznym i zwiedzać miejscowość pieszo.

Za główny zabytek Praiano uchodzi kościoł św. Łukasza Ewangelisty (San Luca Evangelista), patrona miejscowości, zbudowany w końcu XVI wieku w miejscu wcześniejszej świątyni (datowanej na pierwszą połowę XII wieku), z majolikową posadzką, kilkoma interesującymi dziełami sztuki (z których najstarsze pochodzą z XVI wieku), a także charakterystyczną kopułą pokrytą płytkami ceramicznymi; w kościele przechowywane są relikwie świętego (o kościele św. Łukasza w Praiano, zob. np. ➤ www.comune.praiano.sa.it/italiano/chieseambiente/sanluca.htm). Innymi godnymi uwagi zabytkami sakralnymi w Praiano są kościół św. Jana Chrziciela (San Giovanni Battista) oraz, w dzielnicy Vettica Maggiore, kościół San Gennaro.

W Praiano jest kilka niewielkich kamienistych plaż. Przy jednej z nich, w Marina di Praia , tuż za wschodnimi granicami gminy Praiano, działa słynna, otwarta w 1962 roku i od tego czasu ciesząca się ogromną popularnością wśród turystów dyskoteka "L'Africana"; inną znaną plażą jest La Gavitella , w Vettica Maggiore.

PRAIANO
plaża Marina di Praia przy drodze SS163
w głębi zabytkowa wieża obserwacyjna - Torre Asciola, zbudowana w 1270 roku
aktualnie w jej wnętrzach działa galeria sztuki
fot. PL
Praiano może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania innych interesujących miejsc na Wybrzeżu Amalfi, w tym wspomnianych tu już miejscowości Positano i Amalfi, ale także np. Ravello; można też wybrać się na wycieczkę do odległej o niecałe 4 km jaskini morskiej znanej jako Grotta dello Smeraldo - zob. Grotta dello Smeraldo (➤ mapka)(➤ mapka).

Szczególną atrakcją, podobnie jak w innych miejscowościach Wybrzeża Amalfi, są sprzedawane w Positano w licznych sklepach i sklepikach lokalne wyroby alkoholowe, w szczególności limoncello - wysokoprocentowy likier cytrynowy, do którego produkcji używana jest specjalna regionalna odmiana cytryn (sfusato amalfitano).