Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Soglio

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała miejscowość (licząca mniej niż 200 mieszkańców), położona w dolinie Val Bregaglia, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 116 km na południe od Churu , stolicy Gryzonii, 41 km na południowy zachód od Sankt Moritz , 36 km na południowy zachód od Silvaplany , 24,5 km na południowy zachód od przełęczy Malojapass , łączącej dolinę Val Bregaglia z Górną Engadyną (➤ mapka)(➤ mapka). Soglio, znane od dawna z niezwykłej malowniczości położenia i zabudowy, w 2015 roku zostało uznane za najpiękniejszą miejscowość w całej Szwajcarii.

SOGLIO
wjazd do miasta, w głębi z lewej widoczna wieża kościoła San Lorenzo
fot. PL
Soglio (w dialekcie lombardzkim, którym mówi większość mieszkańców, Soeuj, po niemiecku Sils im Bergell, w języku retoromańskim Suogl), z labiryntem wąskich ulic zabudowanych kamiennymi palazzi wznoszonymi od XVI wieku i wspaniałymi widokami na okolice, jest znane od dawna jako jedna z najpiękniejszych miejscowości w dolinie Val Bregaglia i odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata.


Soglio leży 6,5 km na zachód od Stampy , 3 km na północny zachód od Bondo . Do końca 2009 roku było było samodzielną gminą, 1 stycznia 2010 roku wraz z czterema innymi gminami weszło w skład utworzonej wówczas większej gminy Bregaglia. Główna część Soglio leży na naturalnym tarasie na zboczu góry, po północnej stronie doliny Val Bregaglia, na południowy zachód od znanego szczytu pasma Oberhalbstein w Alpach Retyckich, Piz Duan (3131 m), zwanego też Pizzo della Duana. Do terytoriów Soglio należą także: dolina Val de la Duana (na wschód od Piz Duan) oraz część doliny Val Madris (doliny bocznej doliny Avers); można się tam dostać z Soglio przez wysoko położone przełęcze Val de la Duana (2694 m) i Pass da la Val da Roda (2724 m). Z wielu miejsc w Soglio rozciągają się spektakularne widoki na dolinę Val Bregaglia, m.in. w stronę doliny Val Bondasca, z lodowcem Bondasca, grupą Sciora i słynnym masywem Piza Badile w paśmie Bergell, ale też na zachód, w stronę włoskiej Valchiavenny.

SOGLIO
widok z Soglio na zachód, w stronę Chiavenny
fot. PL
Pierwsze wzmianki o Soglio pochodzą z końca XII wieku 1186 (według innych źródeł - z początków XIII wieku). Z Soglio wywodzi się słynny gryzoński ród Salis, który przez kilka stuleci współdecydował o losach regionu. Markerem oznaczona jest pochodząca z XVI wieku jedna z rezydencji tej rodziny, dawniej znana jako Casa Battista, dziś pełniąca funkcję hotelu (Hotel Palazzo Salis), słynącego z zachowanych zabytkowych wnętrz; inne palazzi, należące do Salisów lub innych rodzin, budowane tu od stuleci (najstarsze w XV wieku), stoją przy niemal każdej ulicy.


Aby dojechać do Soglio, trzeba w miejscu oznaczonym markerem , w miejscowości Bondo, zjechać z drogi 3 i przejechać na prawy brzeg rzeki Mera (w dialekcie lombardzkim: Maira). Stąd do przystanku autobusowego jest ok. 3 km. W pobliżu przystanku jest parking, na którym można zostawić samochód, a nieco dalej, na skraju tarasu, na którym leży Soglio, wznosi się ewangelicki kościół San Lorenzo , wzniesiony w 1354 roku (a więc na długo przed rokiem 1552, gdy mieszkańcy Soglio przyjęli Reformację), później wielokrotnie odnawiany i rozbudowywany, z charakterystyczną wysoką wieżą.

SOGLIO
widok w kierunku górnych partii doliny Val Bondasca, z grupą Sciora z lewej, Piz Cengalo i Pizz Badile
fot. PL
SOGLIO
widok na zachód
fot. PL