Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Volterra

Włochy, Toskania (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielkie (nieco ponad 10 tys. mieszkańców) miasto w środkowej Toskanii, położone na wzgórzu, mniej więcej w połowie drogi między Pizą a Sieną (➤ mapka)(➤ mapka). Niegdyś ważne centrum etruskie, znane też jako tradycyjne miejsce wydobywania i przetwarzania alabastru.

VOLTERRA
widok na miasto z Piazza Martiri della Libertà
fot. PL


VOLTERRA
Piazza dei Priori
fot. AL
Volterra została założona prawdopodobnie w VIII wieku p.n.e. przez Etrusków (etruska nazwa: Velathri), stając się w VII i VI wieku p.n.e. jednym z najważniejszych miast w regionie, członkiem etruskiej Federecji (Ligi) Dwunastu. W czasach rzymskich było najpierw zachowującym niezależność sprzymierzeńcem Rzymu (w szczególności podczas drugiej wojny punickiej przeciwko Kartaginie), poźniej - na początku I wieku p.n.e. - mieszkańcy miasta uzyskali obywatelstwo rzymskie (rzymska nazwa: Volaterrae). Od V wieku n.e. było siedzibą biskupstwa - do XII wieku, gdy uniezależniło się od władzy biskupiej i stało się na pewien czas wolnym państwem-miastem, by wreszcie w połowie XIV wieku znaleźć się w strefie wpływów Florencji, a następnie, po upadku Republiki Florenckiej w pierwszej połowie XVI wieku i powrocie do władzy Medyceuszów, w granicach Wielkiego Księstwa Toskanii.

Do najważniejszych atrakcji należą m. in. resztki etruskich murów, w tym częściowo etruski (z VI wieku p.n.e.), a częściowo rzymski łuk Porta all'Arco (Arco Etrusco ), pozostałości rzymskiego amfiteatru (Teatro Romano ), średniowieczne place Piazza dei Priori z Palazzo dei Priori i Piazza San Giovanni z katedrą (Duomo) .

Zwiedzając miasto warto pamiętać, że Volterra, od czasów etruskich, jest ośrodkiem wydobywania i przetwarzania alabstru; dzieła tamtejszych rzemieślników, od całkiem sporych rzeźb do drobiazgów, jak wazoniki, miski i talerze, szachy, miniaturowe figurki, itp. są sprzedawane w licznych sklepach.

Należy też pamiętać o galerii sztuki znanej jako Pinacoteca e Museo Civico , a także (według niektórych nawet przede wszystkim) - o Museo Guarnacci z bogatymi zbiorami prezentującymi kulturę etruską od IV do I wieku p.n.e, uchodzące za jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych we Włoszech. Markerem zaznaczona jest Rocca (Fortezza Medicea), a makerem - Parco Archeologico.

VOLTERRA
Fortezza Medicea
fot. AL
Najlepiej chyba zacząć zwiedzanie miasta od Piazza dei Priori, pięknego średniowiecznego placu w centrum Volterry. Przy placu wznosi się ratusz - Palazzo dei Priori, budowany od 1208 do 1257 roku i uchodzący za najstarszą w Toskanii siedzibę władz miejskich. Przy północnym narożniku placu stoi Palazzo Pretorio.

VOLTERRA
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta)
fot. AL
W pobliżu Piazza dei Priori, nieco na południe od tego placu, przy Piazza San Giovanni, stoi Duomo - Cattedrale di Santa Maria Assunta. Świątynia została wzniesiona w XII wieku na miejscu wcześniej istniejącego kościołą zniszczonego w silnym trzęsieniu ziemi w 1117 roku, i konsekrowana w roku 1120; w XIII wieku została rozbudowana. Dzwonnica pochodzi z końa XV wieku. Wnętrze (nawa i dwa skrzydła) zostało całkowicie zmodyfikowane w drugiej połowie XVI wieku.

Warto zwrócić uwagę m. in. na romańską drewnianą rzeźbę nieznanego artysty z Volterry, Zdjęcie z krzyża z 1228 roku, na rzeźby dłuta Mina da Fiesole z XV wieku, ambonę z końca XVI wieku (ale wykonaną ze zdobionych płaskorzeźbami elementów z przełomu XII i XIII wieku), a także na kaplicę Cappella dell'Adolorata (w lewym skrzydle) z grupą rzeźbiarską z terakoty przypisywaną Andrei della Robbia i freskami Benozza Gozzoli.


Museo Etrusco Guarnaci (Via Don Minzoni 15) uchodzi za najważniejszą (a w niektórych przewodnikach właściwie jedyną) atrakcję Volterry. Można w nim zobaczyć kilkaset ozdobionych płaskorzeźbami etruskich urn grobowych, w tym sławną terakotową Urna degli Sposi ("urnę pary młżeńskiej") z II wieku p.n.e., a także - chyba jeszcze bardziej znaną - figurę z brązu nazwaną przez Gabriele d'Annunzia Ombre della Sera (Cień wieczorny), bardzo wydłużoną postać ludzką, prawdopodobnie z III wieku p.n.e., znalezioną przypadkowo w końcu XIX wieku i początkowo nie rozpoznaną jako dzieło sztuki.

Pinacoteca e Museo Civico (Via dei Sarti 1) - to godna uwagi galeria sztuki, mieszcząca się w Palazzo Minucci-Solaini z XV wieku, założona w 1905 roku i prezentująca głównie dzieła artystów toskańskich z XIV-XVII wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić m. in. na obrazy Cristo in gloria con quattro santi e un donatore Domenica Ghirlandaio z 1492 roku, Deposizione della Croce Rossa Fiorentina z 1521 roku, oraz na Annunciazione (1491) i Vergine in trono e santi (1491) Luki Signorelliego.

VOLTERRA
ruiny teatru rzymskiego
fot. AL
W północnej części miasta, niedaleko od centrum, tuż za murami obronnymi (należy iść Via Guarnacci w kierunku Porta Fiorentina) można zobaczyć odkopane w połowie XX wieku, dobrze zachowane ruiny rzymskiego teatru z I wieku p.n.e. W ppołudniowo-wschodniej części miasta uwagę zwraca Rocca, zwana też Fortezza Medicea, potężna twierdza, zbudowana przez Medyceuszów w XV wieku (obecnie więzienie). Między twierdzą a centrum, leży dość duży park (Parco Archeologico), gdzie prowadzone są prace wykopaliskowe (groby etruskie).


Galeria zdjęć

VOLTERRA
Piazza dei Priori
Palazzo dei Priori
fot. AL
VOLTERRA
Palazzo dei Priori
fot. AL
VOLTERRA
Piazza dei Priori
Palazzo Pretorio
fot. AL
VOLTERRA
fot. AL

VOLTERRA
fot. AL
VOLTERRA
fot. AL
VOLTERRA
fot. AL
VOLTERRA
fot. AL

VOLTERRA
fot. AL
VOLTERRA
fot. AL
VOLTERRA
fot. AL
VOLTERRA
rejon wykopalisk
fot. AL

VOLTERRA
fot. AL
VOLTERRA
pozostałości teatru rzymskiego
fot. AL
VOLTERRA
pozostałości teatru rzymskiego
fot. BP
VOLTERRA
pozostałości teatru rzymskiego
fot. BP