Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kreuzlingen

Szwajcaria, Turgowia / Thurgau (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 22 tys. mieszkańców) w Szwajcaria, położone na południowym brzegu Jeziora Bodeńskiego, 71 km na północny wschód od Zurychu , 28 km od Frauenfeld , stolicy kantonu Turgowia (➤ mapka)(➤ mapka).

Kreuzlingen jest stolicą dystryktu o tej samej nazwie, należącego do kantonu Turgowia / Thurgau. Leży na wysokości 397 m n.p.m., w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiej Konstancji, z którą tworzy największą aglomerację nad Jeziorem Bodeńskim, liczącą ok 120 tys. mieszkańców. Nazwa miasta pochodzi od nazwy klasztoru (później opactwa) augustianów Kreuzlingen, założonego w pierwszej połowie XII wieku przez biskupa Konstancji, Ulryka I.

Za najważniejszy zabytek Kreuzlingen uchodzi dawny augustiański św. Ulryka (St. Ulrich), z barokowym wnętrzem. Można też wybrać się na spacer do położonego nad jeziorem parku , na terenie ktorego stoi m.in. zamek Seeburg (Schloss Seeburg), o początkach z końca XVI wieku, przebudowany w stylu historyzmu w drugiej połowie XIX wieku (dziś mieści się w nim m.in. restauracja) dawniej będący własnością prywatną, obecnie należący do miasta, oraz mieszczące się w dawnym spichlerzu muzeum (Seemuseum Kreuzlingen) prezentujące m.in. modele statków pływających po Jeziorze Bodeńskim.