Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Lindau

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Lindau - to liczące nieco ponad 25 tys. mieszkańców miasto powiatowe w Bawarii, w rejencji Szwabia, 192 km na południowy zachód od Monachium , położone nad Jeziorem Bodeńskim, w pobliżu jego wschodniego krańca i granicy z Austrią (mapka(➤ mapka)). Popularny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy nad Jeziorem Bodeńskim, znany też jako miejsce, gdzie od 1951 roku odbwają się Spotkania Laureatów Nagrody Nobla.

LINDAU
widok na port
w głębi Wieża Mangturm - charakterystyczna XII-wieczna wieża, w której odbywają się imprezy nawiązujące do klasycznych baśni
fot. PL
Pierwsze wzmianki o Lindau pochodzą z drugiej połowy IX wieku, chociaż wiadomo, że tereny były zamieszkałe już w czasach rzymskich. W drugiej połowie XIII wieku Lindau stało się Wolnym Miastem Cesarskim. Dziś jest popularnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym, znanym z malowniczego położenia i pięknej średniowiecznej zabudowy historycznego centrum, położonego na niewielkiej wyspie o powierzchni 0,68 km2 połączonej z lądem mostem drogowym oraz zbudowaną w 1853 roku groblą, którą biegnie linia kolejowa.

LINDAU
widok z portu na wyspie
po lewej posąg lwa
po prawej Nowa Latarnia Morska (Neuer Leuchtturm)
fot. PL
Do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Lindau należą okolice portu (skąd można się wybrać na wycieczkę statkiem m.in. do Bregencji, Friedrichshafen i Konstancji) oraz główna ulica historycznego centrum miasta, Maximilianstrasse (sklepy, restauracje). Markerem oznaczony jest rynek, Marktplatz, przy którym od strony wschodniej stoi największy kościół w Lindau, ewangelicki kościół św. Szczepana (Kirche St. Stephan) o historii sięgającej końca XII wieku, później rozbudowany i przebudowany, a od strony zachodniej - barokowa XVIII-wieczna kamienica znana jako Haus zum Cavazzen, od 1929 roku do niedawna będaca siedzibą Muzeum Miejskiego. Na południe od kościoła św. Szczepana stoi (w miejscu wcześniej istniejącego kościoła, zniszczonego w pożarze miasta w 1728 roku) katolicki kościół parafialny NMP z połowy XVIII wieku.

Markerem oznaczony jest Bismarckplatz, przy którym od strony południowej stoi Altes Rathaus , zabytkowy ratusz ze schodkowym szczytem zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim w 1422 roku i w 1576 roku przebudowany w stylu renesansowym. Marker oznacza kościół św. Piotra (Peterskirche), najstarszy zabytek sakralny w Lindau, od 1928 roku pełniący funkcję pomnika poświęconego ofiarom wojny.

Do głównych atracji turystycznych położonych w najbliższym otoczeniu portu należą: nadbrzeżna promenada znana jako Hafenplatz , słynna 20-metrowa wieża Mangturm zbudowana w XII wieku jako część fortyfikacji miejskich oraz wysoka na 33 m latarnia morska (widoki) i rzeźba lwa bawarskiego przy wejściu do portu.

LINDAU
ulica Maksymiliana (Maximilianstraße) - deptak pieszy
fot. PL

więcej informacji w przygotowaniu