Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Friedrichshafen

Niemcy, Badenia-Wirtembergia (➤ mapka)(➤ mapka)
Friedrichshafen - to liczące nieco ponad 60 tys. mieszkańców miasto położone w Badenii-Wirtembergii, położone na północnym brzegu Jeziora Bodeńskiego, 19 km na południowy wschód od Meersburga , 28 km na północny zachód od Lindau (mapka(➤ mapka)).

Miasto leży na wysokości 400 m n.p.m., nieco na zachód od ujścia do Jeziora Bodeńskiego rzeki Rotach. Jest stolicą powiatu Bodensee (Bodenseekreis) i - po Konstancji - drugim co do liczby ludności miastem nad Jeziorem Bodeńskim.

Powstało w 1811 roku w wyniku połączenia wcześniej istniejącego cesarskiego miasta Buchhorn oraz wsi i benedyktyńskiego opactwa Hofen, biorąc swą nazwę od imienia Fryderyka I, pierwszego władcy nowopowstałego wówczas Królestwa Wirtembergii, sojusznika Napoleona podczas wojen napoleońskich. Przez cały czas istnienia królestwa, do 1918 roku, Friedrichshafen było letnią rezydencją monarchów Wirtembergii (z dawnym klasztorem Hofen jako pałacem królewskim).


Z turystycznego punktu widzenia miasto jest znane przede wszystkim jako miejsce, gdzie pod koniec XIX wieku Ferdinand von Zeppelin założył fabrykę sterowców, i - ogólniej - jako znany ośrodek przemysłu samochodowego i lotniczego (działali tu m.i. także Claudius Dornier i August Wilhelm Maybach). Markerem oznaczone jest Zeppelin-Museum - mieszczące się w budynku dawnej stacji portowej muzeum dysponujące największą na świecie kolekcją eksponatów związanych z historią produkcji sterowców i wpływem działalności Zeppelina na rozwój miasta i regionu, a także interesującą kolekcją sztuki. Położone w pobliżu lotniska Friedrichshafen, otwarte w 2009 roku Muzeum Dorniera (Dornier-Museum) jest poświęcone historii lotnictwa i kosmonautyki.

Do innych atrakcji Friedrichshafen zalicza się dawny kościół opactwa Hofen (Schlosskirche) , przebudowany w latach 1695-1701 przez Christiana Thumba, z dwiema 55-metrowymi wieżami, uchodzący za jedną z najważniejszych barokowych budowli regionu, oraz długa promenada nadbrzeżna i wieża na molo (Moleturm), z ładnym widokiem na miasto, jezioro i okolice.

więcej informacji w przygotowaniu