Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Meersburg

Niemcy, Badenia-Wirtembergia (➤ mapka)(➤ mapka)
Meersburg - to liczące ok. 6 tys. mieszkańców miasto położone w Badenii-Wirtembergii, nad Jeziorem Bodeńskim, 17,5 km na północny zachód od Friedrichshafen , stolicy powiatu, ok. 8 km na północny wschód (w linii prostej) od Konstancji , leżącej na przeciwległym brzegu jeziora (mapka(➤ mapka)). Miasto, znane z jedngo z najstarszych zachowanych zamków w Niemczech i niezwykle malowniczej zabudowy, jest popularnym ośrodkiem turystycznym.

MEERSBURG
widok ze promu płynącego z Konstancji
fot. PL
Miasto leży na południowym zboczu wzgórza, na północnym brzegu Jeziora Bodeńskiego, w znanym od stuleci rejonie uprawy winorośli. Historia zamku, z ktorego słynie, sięga VII wieku; historia Meersburga jako miasta - 1299 roku, gdy istniejąca tu osada uzyskała status wolnego miasta (do 1802 roku pozostającego jednak pod władzą biskupów Konstancji. Dziś Meersburg jest popularnym ośrodkiem turystycznym, z rozbudowaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną (obejmującą w szczególności znane w całych Niemczech winiarnie).

W mieście znajdują się dwa zamki, Stary Zamek (Burg Meersburg) i Nowy Zamek (Neues Schloss). Stary Zamek, zbudowany przez Merowingów w VII wieku, jest jednym z najstarszych zachowanych zamków w Niemczech. Jest dziś własnością prywatną, ale jest dostępny dla zwiedzających (wycieczki z przewodnikiem). Położony w pobliżu Nowy Zamek pochodzi z XVIII wieku i pierwotnie był rezydencją biskupa Konstancji, po sekularyzacji w 1803 roku pełnił różne funkcje, dziś jest własnością Badenii-Wirtembergii i siedzibą muzeum. Taras przez Nowym Zamkiem jest dobrym punktem widokowym.

MEERSBURG
Zamek
fot. PL
Meersburg dzieli się na Dolne Miasto ("Unterstadt") i Górne Miasto ("Oberstadt"), położone 40 metrów wyżej. Główną ulicą Dolnego Miasta (zarezerwowaną dla pieszych) jest Unterstadtstrasse , z licznymi sklepami i lokalami gastronomicznymi. Z Dolnego Miasta do Górnego Miasta można dojechać ulicą Steigstrasse albo dojść dwoma ciągami schodów , które zaczynają się na Unterstadtstrasse. Markerem oznaczony jest Marktplatz, rynek Górnego Miasta, otoczony piękną zabytkową zabudową, markerem - jeden z punktów, z któych dobrze widać (z bliska) Nowy Zamek, a markerem - promenada nadbrzeżna. Zwiedzając Meersburg warto też rzucić okiem na oznaczone markerami - dwie zachowane bramy miejskie, będące pozostałością po średniowiecznych fortyfikacjach.

Meersburg jest północnym terminalem promu samochodowego łączącego miasto z Konstancją. Przystań, do której przypływają i z której odpływają promy, jest oznaczona markerem ; w pobliżu znajduje się duży parking. Marker oznacza przystań, z której można opłynąć statkiem wycieczkowym do Lindau (i dalej do Bregencji, do Uhldingen-Mühlhofen, do Konstancji oraz na należącą do Konstancji wyspę Mainau. Jeśli chce się wjechać do Meersbuga z głównej drogi B31 biegnącej wzdłuż północnego brzegu Jeziora Bodeńskiego, trzeba na węźle oznaczonym markerem zjechać na drogę B31 prowadzącą do Meersburga i przystani promowej.


więcej informacji w przygotowaniu